4 Դեկտեմբեր 2012 - 11:04 AMT
Դեկտեմբերի 3-ին Սանկտ Պետերբուրգում աշխատանքն է սկսել «Եվրասիական ինտեգրումը ХХI դարում» համաժողովը: Արձանագրությունը համագործակցության մասին ստորագրել են «Միասնական Ռուսաստան», Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության, «Նուր Օթան» ժողովրդա-ժողովրդավարական կուսակցության ու Ադրբեջանի «Ենի Ազերբաջան» կուսակցությունները: Որոշումը պետք է հավանություն ստանա յուրաքանչյուր քաղաքական կուսակցության ղեկավար մարմնի կողմից: Նախատեսվում է, որ փաստաթղթի վերջնական տարբերակը պատրաստ կլինի 2013 թվականի սկզբին:
Եվրասիական միությունը (ԵԱՄ)-ինքնիշխան պետությունների կոնֆեդերատիվ միություն է միասնական քաղաքական, տնտեսական, ռազմական ու մաքսային տարածքով, որը ենթադրում է համապատասխան ինտեգրացիոն ԱՊՀ կառույցների ստեղծում՝ ԵվրԱսԷՍ, ՀԱՊԿ, Մաքսային միություն:

3 декабря в Санкт-Петербурге начал работу форум «Евразийская интеграция в ХХI веке». В рамках форума протокол о сотрудничестве подписали представители «Единой России», Республиканской партии Армении, Народно-демократической партии «Нур Отан» и «Ени Азербайджан». Обсуждение документа пройдет в государствах-участниках соглашения. Решение должно быть поддержано руководящими органами каждой политической партии. Планируется, что в итоговой редакции документ будет предложен в начале 2013 года.
Евразийский Союз (ЕАС) – проект конфедеративного союза суверенных государств с единым политическим, экономическим, военным и таможенным пространством, предполагаемого к созданию на его базе соответствующих отраслевых интеграционных структур СНГ – ЕврАзЭС, ЕЭП, ОДКБ, Таможенного союза.