«Եթե ԱՄՆ-ն ակտիվանա ղարաբաղյան կարգավորման հարցում, Հայաստանը, ՌԴ-ն և Ադրբեջանը աստիճանաբար ետ կմղվեն գործընթացից՝ պաշտոնապես կոչվելով քաղաքական անհաջողակներ»,-«Iаrex»-ին տված հարցազրույցում ասել է ռուս քաղաքագետ Գրիգորի Տրոֆիմչուկը:
Ըստ նրա, երեք երկրներին մատչելի լեզվով կբացատրեն, որ նրանց ոչ մի փորձը հաջողությամբ չպսակվեց, ուստի մինչ օրս կարիքի մեջ գտնվող հանրապետության բնակիչներին շտապ օգնություն է հարկավոր:
«Կասվի նաև, որ ժամանակը չի սպասում: Ղարաբաղը չի կարող ևս մեկ չկարգավորված կետ լինել, ապակայունացման հավերժ դրդիչ տարածաշրջանում կարևոր իրադարձությունների շեմին, այդ թվում կապված Իրանի հետ»,-ասել է քաղաքագետը:
Տրոֆիմչուկը գտնում է, որ ամենաբարդը, առաջին հերթին Հայաստանի համար, այն է, որ նա չի կարողանա անհրաժեշտ շրջանակների մեջ պահել Ղարաբաղի ինքնիշխանության ձգտումը, ինչպես նաև այդ հանրապետությանն արևմտյան վարկերի տրամադրումը:
«Արևմուտքը կինքնիշխանացնի Ղարաբաղը հետևելով Երևանի առաջարկած սխեմային, ձգտելով ստեղծել ինքնիշխան պետություն, այնպես որ դրան ոչինչ հնարավոր չի լինի հակադրել, իսկ դիմադրելն անիմաստ կլինի: Վարկերը, որոնք կխոստացվեն այդ տարածքին, այնքան հզոր մագնիսի դեր կխաղան, որ որոշ ժամանակով Ղարաբաղը կմոռանա և Հայաստանի, և Ռուսաստանի և Ադրբեջանի մասին»,-հայտարարել է նա:
Քաղաքագետը նշել է, որ ԱՄՆ-ն կարող է Ղարաբաղի լավագույն ընկերը դառնալ, քանի որ նրան արդեն ոչինչ չի խանգարում:
«Մոսկվան, Երևանն ու Բաքուն կարող էին այստեղ իրենց սեփական քաղաքականությունը կյանքի կոչել, դրա համար նրանց տրվեց 15 տարի, սակայն ոսկե ժամանակը զուր անցավ: Բաքվին հանգստացնելու համար, բավական կլինի միայն, որ Վաշինգտոնն ու Բրյուսելը ակնարկեն, որ այդ ամենն արվում է հետագայում մադրիդյան սկզբունքներն իրագործելու համար և Ադրբեջանը ստիպված կլինի ծովի մոտ եղանակի սպասել: Ընդ որում, Ղարաբաղը չափազանց կարևոր է ԱՄՆ համար որպես բնական հզոր հակակշիռ թուրք-ադրբեջանական դաշինքին տարածաշրջանում: Բաքուն պետք է հասկանա, որ միայն այդ ասպեկտը երբեք թույլ չի տա Վաշինգտոնին քայլ կատարել դեպի Ադրեբաջն: Ռուսաստանն ընդհանրապես չի կարողանա առարկել, քանի որ երեք հիմնական ֆիգուրանտներից նա ամենահեռավորն է, և փաստացի թեմայի մեջ չէ»,-ասել է քաղաքագետը:

«В случае активизации политики США в карабахском урегулировании, Армению, Азербайджан и Россию будут постепенно отрезать от процесса, официально назвав их политическими неудачниками», – сказал в интервью «Iаrex» российский политолог Григорий Трофимчук.
По словам политолога, трем странам доступно объяснят, что ни одна из их попыток не привела к успеху, поэтому живущим до сих пор в нужде жителям республик требуется срочная помощь со стороны.
«Также будет указано, что время не ждет, Карабах не может быть еще одной неурегулированной точкой, вечным детонатором дестабилизации накануне важных событий в регионе, в том числе связанных с иранским вопросом», – сказал политолог.
Г.Трофимчук считает, что самое сложное, прежде всего, для Армении, состоит в том, что она не сможет удержать в нужных рамках стремление Карабаха к суверенитету, а также выделение этой республике западных (европейских) кредитов.
«Запад будет суверенизировать Карабах строго по той схеме, к которой призывал Ереван, стремясь к созданию суверенного государства — так что противопоставить этому процессу будет нечего, а противостоять бессмысленно. Кредиты, которые будут обещаны данной территории, станут настолько мощным магнитом, что на время Карабах забудет обо всем на свете — и об Армении, и о России, и об Азербайджане», – заявил он.
Политолог уверен, что США вполне могут стать лучшим другом для Карабаха, так как им уже ничто не мешает этого добиться.
«Москва, Ереван и Баку вполне могли сделать здесь свою политику, им было отпущено на это около 15 долгих лет, но золотое время тишины прошло впустую. Для того чтобы успокоить Баку, Вашингтону или Брюсселю будет достаточно просто ему намекнуть, что все это делается ради дальнейшей реализации мадридских протоколов, и Азербайджану останется просто ждать у моря погоды. При этом Карабах крайне важен для США как естественный мощный противовес турецко-азербайджанскому блоку в регионе. Баку должен понимать, что только этот один аспект никогда не позволит Вашингтону сделать шаг в азербайджанскую сторону. Россия вообще ничего не сможет возразить, так как она, из трех основных фигурантов, находится от проблемы дальше всех, в стороне и фактически не в теме», – отметил политолог.