Ռուսաստանի դեմ և Արևմուտքի կողմից խաղալու անզուսպ ցանկությունը ոչ մի հետխորհրդային հանրապետության համար դեռ լավ չի ավարտվել, ինչի վառ օրինակն է Վրաստանը: Եվ ոչ միայն Վրաստանը, այլև միջինասիական հանրապետությունները: Սակայն Բաքուն համառորեն չի ցանկանում տեսնել այն, ինչ կա իրականում, և ադրբեջանական ԶԼՄ-ները «պալատային» քաղաքական գործիչների շուրթերով սկսել են ակտիվ հակառուսական քարոզչություն: Հետաքրքիրն այն է, որ Բաքվում իսկապես կարծում են, որ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող անկախ արտաքինքաղաքական կուրսի պատճառով, Կրեմլի յուրաքանչյուր քայլը ցուցադրում է իր նկատմամբ կոշտություն և անգամ ագրեսիվություն: Մոսկվան մեղադրվում է Ադրբեջանի դեմ սադրանքներում, ինչն արտահայտվում է Ռուսաստանի ադրբեջանական կազմակերպությունների միության ստեղծմամբ: Միության մեջ ներառվել են խոշոր ռուսաստանցի գործարարներ, ովքեր ծնունդով Ադրբեջանից են, և որոնց թվում է նաև Իլհամ Ալիևի խնամի Արաս Ագալարովը: Այս միությունն արդեն ոչ պաշտոնապես կոչվում է «միլիարդատերերի ակումբ» և այն բավականաչափ ուժ ունի, որպեսզի Ալիևն իրեն «անհարմար» զգա:
«Բացի այդ, Մոսկվան լարվածություն է ստեղծում ադրբեջանական սահմանների մոտ: Այսպես, Դաղստանում` Ադրբեջանի սահմանների մերձակայքում,Ռուսաստանը կենտրոնացնում է ռազմական ուժեր, որոնք տեղափոխվել և վերաբաշխվել են Չեչնիայից: Ռուսաստանն ամրապնդում է Կասպիայի իր ռազմա-ծովային նավատորմը»,-գրում են ԶԼՄ-ները: Հետաքրքիր է` երբվանից է Կասպից ծովը դարձել միայն ադրբեջանական: Ռուսական նավատորմը Կասպիայում եղել է դեռևս այն ժամանակ, երբ ադրբեջանցիներ անգամ գոյություն չունեին, այլ կային միայն կովկասյան թաթարներ: Ավելի ուշ նրանք գրում են. «Ռուսաստանի հետ հարաբերություններում լարվածությունը հետագայում նվազեցնելու նպատակով, Ադրբեջանի կառավարությունը փորձում է Մոսկվային զիջել որոշ հարցերում: Այսպես, երկրի Նավթային ֆոնդը որոշել է իր արժետոմսերի մի մասը ռուբլային դեպոզիտի տեսքով պահպանել ռուսական բանկերում, թեև փորձագետները ռիսկային են համարում դեվալվացիայի ենթական ռուսական արժույթում ներդրուներ կատարելը: Եթե անգամ Ադրբեջանը որոշել է քաղաքական քայլ անել, ապա ավելի նպատակահարմար կլիներ միջոցներ ներդնել ռուսական ընկերությունների արժետոմսերում»: Զիջումների մասին խոսելը, կարծես, ավելորդ է. դա նույն բանն է, եթե խոսք գնար այն մասին, որ, օրինակ, Քաթարը զիջումների է գնում ԱՄՆ-ին և Վաշինգտոնին թույլ տա ինչ որ բան անել: Հնարավոր է, որ համեմատությունը մի փոքր չափազանցեցված է, քանի որ ԱՄՆ-ին և Ծոցի նավթային միապետերին միանգամայն այլ շահեր են կապում, քան Բաքվին և Մոսկվային: Այս դեպքում Մոսկվան ցանկանում է ցույց տալ, թե ով է տանտերը, իսկ Բաքուն ասում է` իմ տունն է, ինչ ցանկանամ, այն էլ կանեմ: Եվ սա Դմիտրի Մեդվեդևի կառավարման ամենախոշոր անհաջողություններից էր:
Ապագայում Ռուսաստանում կարող են փակվել շուկաներ, որտեղ հիմնականում աշխատում են ադրբեջանցիներ: Մոսկվայի քաղաքապետ Սերգեյ Սոբյանինը հաղորդել է, որ այս գործընթացը կավարտվի 2013-ի հունիսին:
Եթե հաշվի առնել այն, որ 2013-ը Ադրբեջաբում նախագահական ընտրությունների տարի է, ապա տասնյակ հազարավոր հայրենակիցների վերադարձը հայրենիք, կարող է լուրջ խնդիրներ ստեղծել իշխանությունների համար: Բնակչության զգալի մասը, հատկապես Ադրբեջանի շրջաններում, ապրում է Ռուսաստանում արտագնա աշխատանքների մեկնած բարեկամների գումարային փոխանցումների հաշվին: Այնտեղ բնակվում է մոտ 3 մլն ադրբեջանցի, ովքեր վաստակած միջոցներով հայրենիքում բնակվող իրենց ընտանիքներն են պահում:
Ադրբեջանի բյուջեից աշխատավարձերի, կենսաթոշակների, նպաստների համար տրամադրվում է տարեկան մոտ 3 մլրդ դոլար: Եթե հաշվի առնել, որ Ռուսաստանում 3 մլն ադրբեջանիցներից յուրաքանչյուրը տարեկան տուն է ուղարկում 1000 դոլար, ապա կստացվի նույն թիվը` 3 մլրդ դոլար: Դա այն գումարն է, որը փոխադրվում է բանկերի միջոցով: Սակայն իրականում, կան նաև կանխիկ գումարով փոխանցումներ, որոնք իրականացվում են հարազատների միջոցով: Դրանք պաշտոնական վիճակագրությունում հաշվի չեն առնվում:
Փորձագետները ենթադրում են, որ Ռուսաստանի կողմից ներդրվող սահմանափակումները ամենաշատը կանդրադառնան Ադրբեջանի շրջանների բնակիչների վրա, իսկ երկրի նահանգներում սոցիալական վիճակը էլ ավելի կվատանա: Մյուս կողմից, արտագնա աշխատանքների մեկնածների վերադարձը խնդիրներ կառաջացնի բնակչության զբաղվածության ոլորտում, քանի որ մարդիկ աշխատավայրեր չեն ունենա: Այս ամենը նախագահական ընտրությունների տարում լրացուցիչ խնդիր կստեղծի կառավարության համար և կհանգեցնի ինչպես սոցիալական, այնպես էլ հասարակական-քաղաքական լարվածության սրմանը:
Բացի այդ, ադրբեջանցի քաղաքագետների կարծիքով, Կրեմլը ճնշում է գործադրում Ադրբեջանի մասնակցությամբ միջազգային ծրագրերի վրա: Այսպես, վերջերս քննադատության օբյեկտ է դարձել TANAP-ը , որը պատրաստվում են կառուցել Բաքուն և Անկարան, և որի միջոցով նախատեսվում է ադրբեջանական գազի տեղափոխումը դեպի Եվրոպա Թուրքիայի տարածքով: Ադրբեջանի վրա Ռուսաստանի կողմից ճնշման ևս մեկ նպատակը Գաբալինսկայա ՌԼԿ-ի վարձակալության ժամկետի վերաբերյալ համաձայնագրի երկարացումն է նախկին պայմաններով գոնե ևս 5-7 տարով: Ռուսաստանի ինչին է ընդհանրապես պետք այդ հնացած կայանը. այն վաղուց ճնշման միջոց և սակարկության առարկա չէ:
Պրոֆեսոր Վլադիմիր Զախարովը մեջբերում է Vesti.az ռեսուրսի մի շատ հետաքրքիր հատված. «Ինչպե՞ս կավարտվի «սառը պատերազմը»: Արդյո՞ք պատճառը Ռուսաստանի կողմից Ադրբեջանին`հետխորհրդային տարածքում ամենաանկախ քաղաքականության միակ պատվարին, իր ազդեցության ոլորտ ներքաշելն է, տարածաշրջանից Արևմուտքին արտամղելու ձգտումը, ռազմական և քաղաքական ամբիցիաների ամրապնդումը, թե կան նաև այլ պատճառներ. ցույց կտա ժամանակը: Սակայն ռուս-ադրբեջանական հարաբերությունների լարվածությունը կապված է ոչ միայն այդ պատճառների հետ: Ռուսաստանը ձգտում է, գոնե նախկին ԽՍՀՄ տարածքում, վերակագնել իր հեղինակությունը, քանի որ Կրեմլը «արաբական գարունից» հետո մեկը մյուսի հետևից կորցում է Աֆրիկայի և Ասիայի իր դիրքերը: Միակ վայրը, որտեղ Մոսկվան կարող է հակահարված տալ Արևմուտքին, Ադրբեջանն է: Քանի որ Ադրբեջանը միակ երկիրն է, որը կարող է Եվրապային ազատել Ռուսաստանից էներգետիկ կախվածության մեջ լինելուց: Արևմուտքը այսօր հենց դրա համար է գնահատում Ադրբեջանին: Ադրբեջանի էներգետիկ քաղաքականությունը ևս զարգանում է այս ուղղությամբ. իրականացվող տարբեր էներգանախագծերի հիմնական նպատակը Եվրոպայի շուկաներին Կասպիայի ածխաջրածնային ռեսուրսների մատակարարումն է: Քաղաքականություը բավականին հաջող է, բացի այդ, Ռուսաստանին զրկում է Եվրոպայի վրա էական ազդեցություն թողնելու հնարավորությունից: Աշխարհում հակամարտությունների հիմնական պատճառը էներգիայի աղբյուրների նկատմամբ վերահսկողությունն է: Ռուս-ադրբեջանական հարաբերություններում լարվածության գլխավոր, հնարավոր է նաև միակ պատճառը, հենց դա է»:

Страстное желание играть на стороне Запада в противостоянии с Россией ни одну постсоветскую республику до добра еще не доводило и Грузия – тому блестящий пример. Да и не только Грузия, но и среднеазиатские республики. Но Баку упорно не хочет видеть то, что есть на самом деле, и азербайджанские СМИ устами «придворных» политиков начали активную антироссийскую кампанию. И ведь что интересно – в Баку действительно считают, что из-за проводимого Азербайджаном независимого внешнеполитического курса, Кремль каждым своим шагом демонстрирует по отношению к нему жесткость, и даже агрессивность. Обвиняется Москва в провокациях против Азербайджана, что выражается в создании Союза азербайджанских организаций России (САОР). В него вошли крупные российские бизнесмены – выходцы из Азербайджана, в числе которых, между прочим, сват Ильхама Алиева Арас Агаларов. Союз этот уже негласно называют «Клубом миллиардеров» и силы у него достаточно, чтобы Алиев почувствовал себя неуютно.
«Кроме того, Москва создает напряженность у азербайджанских границ. Так, она концентрирует в Дагестане, вблизи рубежей Азербайджана военные силы, передислоцированные из Чечни. Россия усиливает свой военно-морской флот на Каспии», – пишут СМИ. Вот интересно – с каких это пор Каспий стал только азербайджанским морем. Российский флот был на Каспии еще тогда, когда самих азербайджанцев не было и в помине, а были кавказские татары. Далее они пишут: «С целью разрядки напряженности в отношениях с Россией, правительство Азербайджана пытается пойти на некоторые уступки Москве. Так, Нефтяной фонд страны решил разместить часть своих акций в российских банках в виде рублевых депозитов, хотя эксперты считают инвестирования в российскую валюту, подверженную угрозе девальвации, рискованным. Если даже Азербайджан решил сделать политический жест, то целесообразнее было бы вложить средства в ценные бумаги российских компаний». Насчет уступок говорить вроде смешно – это тоже самое, если к примеру Катар пойдет на уступки США и что-то там разрешит делать Вашингтону. Сравнение может и натянуто, потому что США и нефтяные монархии Залива связывают совсем другие интересы, нежели Баку и Москву. Здесь Москва хочет показать, кто в доме хозяин, Баку же говорит: мой дом, что хочу и делаю. И это одна из крупных неудач правления Дмитрия Медведева.
В будущем году в России могут быть закрыты рынки, на которых работают в основном азербайджанцы. Мэр Москвы Сергей Собянин сообщил, что этот процесс завершится к 1 июня 2013 года.
Если учесть, что 2013 год в Азербайджане – год президентских выборов, то возвращение в страну десятков тысяч соотечественников породит серьезные проблемы для властей. Значительная часть населения, в особенности, в регионах Азербайджана живет за счет денежных переводов азербайджанских мигрантов из России. Там работает около 3 млн. азербайджанцев, которые на заработанные средства содержат свои семьи на родине.
Сумма их денежных переводов сопоставима отчислениями из госбюджета на социальную сферу – зарплату, пенсии, пособия. Так, из бюджета Азербайджана на указанные сферы выделяется около 3 млрд. долларов в год. Если допустить, что каждый из 3 млн. азербайджанцев в России ежегодно посылает домой 1 тысячу долларов, то, как раз, образуется та же цифра – 3 млрд. долларов. Это та сумма, которая переводится через банки. Но, в реальности, есть и сумма переводов денег наличными через знакомых, не учитываемая официальной статистикой.
Эксперты полагают, что вводимые Россией ограничения больше всего отразятся на населении регионов Азербайджана, и социальное положение в провинциях страны еще больше ухудшится. С другой стороны, с возвращением мигрантов возникнут проблемы с занятостью населения, поскольку людям негде будет работать. Все это в год президентских выборов для правительства станет дополнительной проблемой и повлечет обострение, как социальной, так и общественно-политической напряженности.
Кроме того, по мнению азербайджанских политологов, Кремль оказывает давление и на международные проекты с участием Азербайджана. Так, в последнее время объектом критики стал TANAP (Трансанатолийский газопровод), который собираются строить Баку и Анкара, и который предусматривает прокачку азербайджанского газа через Турцию в Европу. Еще одной целью давления России на Азербайджан является пролонгация срока соглашения об аренде Габалинской РЛС на прежних финансовых условиях хотя бы еще на 5-7 лет. Зачем вообще эта устаревшая станция России, так и непонятно: она давно не является средством давления или предметом торга.
Профессор Владимир Захаров приводит очень любопытный пассаж из ресурса Vesti.az:«Как завершится «холодная война»? Являются ли причинами только втягивание Азербайджана – последнего оплота независимой политики на постсоветском пространстве – в сферу влияния России, выдавливание из региона Запада, укрепление военных и политических амбиций, или есть и другие причины? Это покажет дальнейшее развитие процессов. Однако напряженность в российско-азербайджанских отношениях связана не только с этими причинами. Россия стремится, как минимум на пространстве бывшего СССР, восстановить свой авторитет, поскольку Кремль после «арабской весны» одну за другой теряет свои позиции в Африке и Азии. Единственным местом, где Москва еще может взять реванш и нанести ощутимый удар Западу, является Азербайджан. Потому что Азербайджан единственная страна, которая может освободить Европу от энергетической зависимости от России. Запад сегодня именно поэтому ценит Азербайджан, что доказывают делаемые на разных уровнях заявления. Энергетическая политика Азербайджана также развивается вдоль этой линии, основной целью осуществляемых различных энергопроектов является доставка на рынки Европы углеводородных ресурсов Каспия. Политика успешная, к тому же она лишает Россию возможности и средств оказывать существенное влияние на Европу. В мире основной причиной конфликтов всегда был контроль над источниками энергии. Главная, а может и единственная причина напряженности, имеющей место в российско-азербайджанских отношениях, конца которой в ближайшее время не предвидится, заключается именно в этом».