5 Դեկտեմբեր 2012 - 10:52 AMT
Դուբայը կմասնակցի 2024-ի ամառային Օլիմպիական խաղերի անցկացման իրավունքի համար պայքարին, հաղորդում է The National հրատարակությունը: Ինչպես հայտարարել է Ազգային օլիմպիական կոմիտեի ֆինանսական տնօրեն Աբդուլռահման Ֆալաքնազը, Դուբայը տրամադրված է հաղթել 2024-ի Օլիմպիադայի համար պայքարում: «ԱՄԷ-ն ունի նման միջոցառումներ կազմակերպելու համար ենթակառուցվածք, հնարավորություններ և նոու հաո»,- նշել է նա:
ԱՄԷ-ն երբեք հայտ չի ներկայացրել ֆուտբոլի աշխարհի առաջնություն կամ Օլիմպիադա անցկացնելու համար: Օլիմպիադայի անցկացման պայքարի մեջ մտնելու համար 2015-ին Դուբայը պետք է հայտ ներկայացնի ՄՕԿ, հաղթող քաղաքի անունը կհայտարարվի 2017-ին:
Արդեն հայտնի է, որ Դուբայի հետ միասին Օլիմպիադայի անցկացմանը հավակնում են Փարիզը, Հռոմը, Բեռլինը, Լոս Անջելեսը և Դոհան: Օլիմպիական խաղերը երբեք տեղի չեն ունեցել Մերձավոր Արևելքում:

Дубай будет участвовать в борьбе за проведение летних Олимпийских игр 2024 года, сообщает издание The National. Как заявил финансовый директор Национального олимпийского комитета Абдулрахман Фалакназ, Дубай нацелен на победу в борьбе за Олимпиаду-2024. “Объединенные Арабские Эмираты обладают инфраструктурой, возможностями и ноу-хау в организации таких мероприятий”, – отметил он.
ОАЭ никогда раньше не подавали заявки на проведение Олимпиады или чемпионата мира по футболу, которые являются крупнейшими спортивными соревнованиями в мире. Чтобы вступить в борьбу за Олимпиаду, в 2015 году Дубай должен подать заявку в МОК, название города–победителя будет объявлено в 2017 году.
Уже известно, что кандидатами на проведение этой Олимпиады наряду с Дубаем могут стать Париж, Рим, Берлин, Лос-Анджелес и Доха. Олимпийские игры никогда не проходили на Ближнем Востоке.