6 Դեկտեմբեր 2012 - 07:46 AMT
Միջազգային օլիմպիական կոմիտեն դադարեցրել է Հնդկաստանի անդամակցությունը կազմակերպությանը: Դա նշանակում է, որ հնդիկ մարզիկները չեն կարող մասնակցել օլիմպիական միջոցառումների երկրի դրոշի տակ: Դելին Լոզանից չի ստանա նաև աջակցություն, որտեղ գտնվում է ՄՕԿ կենտրոնակայանը, ազգային սպորտի զարգացման համար:
ՄՕԿ կենտրոնակայանում հաղորդել են, որ որոշումը կարող է կասեցվել, եթե Դելիում ընդունեն միջազգային կազմակերպության դիրքորոշումը և քվեարկությունից հանեն ԱՕԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում վիճելի թեկնածուին: Դա առաջին դեպքը չէ, երբ ՄՕԿ-ը պատժամիջոցներ է կիրառում. օրինակ, 2010-ին Քուվեյթը որակազրկվել է նրա համար, որ տեղի քաղաքական գործիչները միջամտել են սպորտային պաշտոնյաների գործերին: Արգելքը հանվել է միայն Լոնդոնի Օլիմպիադայից առաջ, հաղորդում է «Իզվեստիան»:
ՄՕԿ դեմարշը տեղի է ունեցել Հնդկաստանի ԱՕԿ նիստի նախօրեին, որտեղ դեկտեմբերի 5-ին պետք է հայտարարվեին նոր գլխավոր քարտուղարի ընտրությունների պաշտոնական արդյունքները: Այդ պաշտոնին հավակնում է Լալիտ Բհանոտը` սպորտային ֆունկցիոներ, ով արդեն գրեթե մեկ տարի գտնվում է հետաքննության տակ` կապված Դելիում 2010-ին Բրիտանական համագործակցության խաղերի կազմակերպման շուրջ կոռուպցիոն սկանդալի հետ:

Международный олимпийский комитет приостановил членство Индии в организации. Это значит, что индийские спортсмены не смогут принимать участие в олимпийских мероприятиях под флагом своей страны. Дели также не будет получать из Лозанны, где находится штаб-квартира МОК, олимпийскую поддержку на развитие национального спорта.
В штаб-квартире МОК сообщили, что это решение может быть приостановлено, если в Дели примут позицию международной организации и снимут с голосования спорного кандидата на пост генсека НОК. Это не первый случай, когда МОК применяет санкции: в 2010 году, например, был дисквалифицирован Кувейт как раз за то, что местные политики вмешивались в дела спортивных чиновников. Запрет был снят только перед лондонской Олимпиадой, передают “Известия”.
Демарш МОК произошел накануне заседания НОК Индии, на котором 5 декабря должны быть объявлены официальные результаты выборов нового генсека. На этот пост на безальтернативной основе претендует Лалит Бханот – спортивный функционер, вот уже почти год находящийся под следствием в связи с коррупционным скандалом вокруг организации игр Британского содружества в Дели в 2010 году.
Однако индийские олимпийские функционеры сочли, что местные нормативные акты важнее международных норм и продолжили настаивать на своем. Так, выдвинутый в паре с генсеком на пост президента НОК Абхей Сингх Чаутала охарактеризовал решение, принятое в Лозанне, как одностороннее и неуважительное по отношению к национальному законодательству.