6 Դեկտեմբեր 2012 - 10:24 AMT
Կոնգրեսական Շիֆը պատմել է Արցախի ԱԳ նախարարին ԼՂՀ-ին ԱՄՆ աջակցության ծավալի ավելացմանն ուղղված իր ջանքերի մասին
ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Ադամ Շիֆը նախօրեին հանդիպել է Վաշինգտոնում ԼՂՀ արտգործնախարար Կարեն Միրզոյանի հետ: Հանդիպման ժամանակ զրուցակիցները քննարկել են իրավիճակը Հարավային Կովկասում, ինչպես նաև նշել են ԱՄՆ հետագա մասնակցության անհրաժեշտությունը Լեռնային Ղարաբաղի զարգացմանը: Կարեն Միրզոյանը շնորհակալություն է հայտնել կոնգրեսական Շիֆին նրա ջանքերի համար, որոնք ուղղված են Արցախին ամերիկյան հումանիտար օգնության ծավալների ավելացմանը:
«Ես ներկայացրեցի Կարեն Միրզոյանին Ղարաբաղին հատկացվող օգնությունը 2 մլն ԱՄՆ դոլարից մինչև 5 մլն դոլար հասցնելու իմ աշխատանքի մասին»,-հայտարարել է Ադամ Շիֆը: «Մենք նաև քննարկեցինք Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնման ու ներման հետ կապված հարցեր, ինչպես նաև այդ միջադեպի ազդեցությունը ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման վրա»,-ասել է Շիֆը:
Ավելի վաղ Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Ադամ Շիֆը ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի և Սենատի պետական և միջազգային հատկացումների հարցերով ենթակոմիտեների նախագահներին և բարձրաստիճան անդամներին նամակ էր հղել` կոչ անելով նվազեցնել Ադրբեջանին տրամադրվող ռազմական օգնությունը:
Նման կոչի պատճառը հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին կացնահարած մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովին ներում շնորհելն ու հերոսացնելն է:
«Ադրբեջանն իրականացրել է արդարության դեմ ամենասարսափելի հանցագործությունը` սառնասիրտ հանցագործին հերոս դարձնելով: Ակնհայտ է, որ այն միջոցները, որոնք մենք տրամադրում էինք Ադրբեջանին, օգտագործվել են շատ ավելի վատ նպատակներով, քան եթե այդ միջոցներն առհասարակ չօգտագործվեին: ԱՄՆ-ն չպետք է հանդուրժի Հայաստանի կամ Ղարաբաղի նկատմամբ բռնության գործողությունները, իսկ նախագահ Ալիևի նմանատիպ գործողությունները խաթարում են տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու միջազգային ջանքերը»,- ասվում է Ադամ Շիֆի նամակում:
Ըստ նրա, Ալիևի կառավարության կողմից Սաֆարովի համար կազմակերպած ընդունելությունը օրենքի գերակայության նկատմամբ արհամարհանքի դրսևորում է: Իսկ օրենքի գերակայությունը դեպի Եվրոատլանտիկ հանրություն ձգտող յուրաքանչյուր պետության հիմնական սկզբունքն է:
«Ադրբեջանը պետք է բարձր գին վճարի իր գործողությունների համար: Բաքուն ԱՄՆ-ից ֆինանսական օգնություն է ստանում ոչ նրա համար, որ գումարի կարիք ունի, այլ նրա, որ դա հանդիսանում է երկու պետությունների մտերմության յուրահատուկ վկայություն:
Օգնության ծավալները կրճատելով` ԱՄՆ-ն Ադրբեջանին ցույց կտա Սաֆարովի գործի նկատմամբ իր վերաբերմունքը և կհիշեցնի Ալիևին, որ իր համար անընդունելի է Հայաստանի կամ Լեռնայի Ղարաբաղի նկատմամբ ագրեսիայի որևէ դրսևորում»:

Член Палаты представителей США Адам Шифф накануне встретился в Вашингтоне с министром иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики Кареном Мирзояном. В ходе встречи собеседники обсудили ситуацию на Южном Кавказе, а также отметили необходимость дальнейшего участия США в развитие Нагорного Карабаха. Карен Мирзоян поблагодарил конгрессмена Шиффа за его усилия, направленные на увеличение объема американской гуманитарной помощи Арцаху.
“Я рассказал Карену Мирзояну о своей работе по увеличению объема помощи Карабаху с $2 млн до $5 млн. Также мы обсудили вопросы, связанные с экстрадицией и помилованием Рамиля Сафарова, и влияние этого инцидента на мирное урегулирование карабахского конфликта”, – сказал Адам Шифф.
Ранее Адам Шифф направил председателям и высокопоставленным членам подкомитетов по государственным и международным операциям Сената и Палаты представителей США письмо с призывом сократить объем предоставляемой Азербайджану военной помощи, в том числе выдаваемые на осуществление программы военного образования и тренингов.
Причиной этого призыва стало помилование и героизация убийцы армянского офицера Гургена Маргаряна – азербайджанского военнослужащего Рамиля Сафарова.
“Азербайджан совершил самое страшное преступление против справедливости – сделал героем хладнокровного убийцу. Очевидно, что те средства, которые мы предоставляли Азербайджану, были использованы с еще более худшим результатом, чем если были бы потрачены впустую. США не должны терпеть подобные акты насилия в отношении Армении или Нагорного Карабаха, а подобные действтия президента Алиева подрывают международные усилия по установлению мира в регионе”, – говорится в письме Адама Шиффа.
По его словам, торжественный прием, устроенный правительством Алиева Сафарову, является проявлением презрения в отношении верховенства закона, главного принципа для любого государства, стремящегося в Евроатлантическое сообщество.
“Азербайджан должен заплатить высокую цену за свои действия. Баку получает от США финансовую помощь не потому, что нуждается в деньгах, а потому, что это является своеобразным свидетельством близости двух государств.
Сократив объемов помощи, США продемонстрируют Азербайджану свое отношение к делу Сафарова и напомнят Алиеву, что для них неприемлема любая агрессия в отношении Армении или Нагорного Карабаха”, – отметил Адам Шифф.