6 Դեկտեմբեր 2012 - 12:10 AMT
Դուբլինում ԵԱՀԿ գագաթաժողովի ավարտին փաստաթուղթ է ընդունվելու ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ: Այդ մասին հինգշաբթի հայտնել է Ադրբեջանի ԱԳ փոխնախարար Էլմար Մամեդյարովը, հայտնում է «Թրենդ» գործակալությունը:
Հայաստանի ԱԳՆ մամլո քարտուղար Տիգրան Բալայանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում չի մեկնաբանել Էլմար Մամեդյարովի հայտարարությունը:
ԵԱՀԿ երկրների ԱԳՆ ղեկավարների Խորհրդի նիստում, որտեղ քննարկվում են տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր, մասնակցում են ԵԱՀԿ ԱԳ մոտ 50 նախարարներ: Իռլանդիայի մայրաքաղաքում նախարարները կքննարկեն կազմակերպության բարեփոխման, առանց մուտքի արտոնագրերի ազատ տարածքի և այլ հարցեր: Մասնակիցների թվում են ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը, ԵՄ միջազգային գործերի ու անվտանգության քաղաքականության գծով գերագույն ներկայացուցիչ Քեթրին Էշթոնը, ՌԴ ԱԳՆ ղեկավար Սերգեյ Լավրովը, մի շարք պետությունների ԱԳ նախարարներ:

По итогам саммита ОБСЕ в Дублине будет принят документ по нагорно-карабахскому конфликту. Об этом сообщил в четверг министр иностранных дел Азербайджана Эльмар Мамедъяров, передает Тренд.
Пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net не прокомментировал заявление Мамедъярова.
В заседании Совета глав МИД стран ОБСЕ, на котором обсуждаются проблемы региональной безопасности, принимают участие более 50 глав МИД стран ОБСЕ. В ирландской столице министры обсудят реформы организации, вопросы свободного визового пространства и др. Среди участников заседания – Госсекретарь США Хиллари Клинтон, верховный председатель Евросоюза по международным делам и политике безопасности Кэтрин Эштон, глава МИД России Сергей Лавров, министры иностранных дел ряда других государств.