6 Դեկտեմբեր 2012 - 15:41 AMT
ԵԱՀԿ երկրների ԱԳ նախարարների խորհրդի 19-րդ նիստին մասնակցելու համար Իռլանդիայի մայրաքաղաքում գտնվող ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլլարի Քլինթոնը Դուբլինի համալսարանում կբացի հակամարտությունների կարգավորման նոր կենտրոն: Միջազգային հակամարտությունների լուծման ինստիտուտը առաջարկելու է հակամարտությունների լուծման փորձագիտական աջակցություն: Սպասվում է, որ կենտրոնի բացմանը Քլինթոնը հանդես կգա մարդու իրավունքների նկատմամբ ԱՄՆ վերաբերմունքի մասին ելույթով, հաղորդում է Kildare Nationalist-ը:
ԵԱՀԿ երկրների ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստին, որի ընթացքում քննարկվում են տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր, մասնակցում են Կազմակերպության երկրների ավելի քան 50 ԱԳ նախարարներ: Իռլանդական մայրաքաղաքում նախարարները կքննարկեն կազմակերպության բարեփոխումները և այլ հարցեր: Նիստին մասնակցում են ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլլարի Քլինթոնը, ԵՄ անվտանգության քաղաքականության և միջազգային հարցերով գերագույն նախագահ Քեթրին Էշթոնը, ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը և այլք:

Находящаяся в столице Ирландии для участия в 19-ом заседании Совета министров иностранных дел ОБСЕ госсекретарь США Хиллари Клинтон откроет в Дублинском университете новый центр по урегулированию конфликтов. Институт по решению международных конфликтов будет предлагать экспертное содействие разрешению конфликтов. Ожидается, что на открытии центра Клинтон выступит с речью об отношении США к правам человека, сообщает Kildare Nationalist.
В заседании Совета глав МИД стран ОБСЕ, на котором обсуждаются проблемы региональной безопасности, принимают участие более 50 глав МИД стран Организации. В ирландской столице министры обсудят реформы организации, вопросы свободного визового пространства и др. Среди участников заседания – Госсекретарь США Хиллари Клинтон, верховный председатель Евросоюза по международным делам и политике безопасности Кэтрин Эштон, глава МИД России Сергей Лавров, министры иностранных дел ряда других государств.