ՀՀ-ն բարձր է գնահատում ԵԱՀԿ ՄԽ-ի համանախագահ-երկրների` Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի, ջանքերը` ուղղված ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: Այս մասին հայտարարել է ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը` ելույթ ունենալով Դուբլինում ԵԱՀԿ ԱԳՆԽ-ի 19-րդ նիստի ժամանակ: Նրա խոսքով, այս տարվա հունիսիսն Լոս Կաբոսում նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի, Բարաք Օբամայի և Ֆրանսուա Օլլանդի կողմից ընդունված որոշումը ԵԱՀԿ ՄԽ-ի համանախագահ-երկրների 4-րդ հայտարարությունն էր:
«Հասկանալի է` ում են նրանք հասցեագրում իրենց հիմնական կոչերը: Հայաստանը կիսում է միջնորդների կարծիքները` խնդիրը բացառապես խաղաղ ճանապարհով լուծելու վերաբերյալ: Ինչպես և համանախագահ-երկրները, մենք բազմիցս կոչ ենք արել պահպանել 1994թ կնքված հրադադարը և զերձ մնալ թշնամական հայտարարություններից, որոնք ատելություն են սերմանում և ավելացնում լարվածությունը: Ինչպես ՌԴ-ն, ԱՄՆ-ն և Ֆրանսիան, մենք ևս ցավում ենք, որ 2011-ին Դովիլլում ընդունված հայտարարությունը չկարողացանք ամրագրել Կազանի գագաթաժողովի ընթացքում` Ադրբեջանի ապակառուցողական դիրքորոշման պատճառով:
Հայաստանը բարձր է գնահատում միջնորդների ջանքերը, մինչդեռ միևնույն ժամանակ ականատես ենք լինում, թե ինչպես է Ադրբեջանում իրականցվում նրանց դեում ուղղված քարոզչություն: Ադրբեջանի պաշտոնյաները փորձում են բանակցությունները այլ հարթություն տեղափոխել, փոխել միջնորդներին, նվազեցնել որոշումներ փնտրելու հարցում համանախագահների ջանքերի նշամակությունը: Ադրբեջանական կողմն անգամ իր հարձակումների թիրախ է դարձնում ԵԱՀԿ գործող նախագահին, չնայած որ նա և նրա թիմը փորձում են թույլ չտալ լարվածության էսկալացիա:
Ադրբեջանի համար արդեն սովորական է դարձել ետ կանգնել արդեն ընդունված պայմանավորվածություններից: Չնայած շփման գծում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների ստեղծման վերաբերյալ համաձայնությանը, Ադրբեջանն արել է ամեն բան, որպեսզի խանգարի դրանց ստեղծմանը, անգամ սպառնալով վետո դնել ԵԱՀԿ ընդհանուր բյուջեի վրա:
Նույն բանը տեղի ունեցավ հունվարին Սոչիում կայացած հանդիպումից հետո: Չնայած ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հիմնարար սկզբունքները շուտափույթ կերպով համաձայնեցնելու վերաբերյալ պայմանավորվածություններին, Բաքուն, միակողմանի առավելության հասնելու ձգտումներով, անտեսում է այն:
Չնայած Բաքվի ապակառուցողական դիրքորոշմանը, Հայաստանը հետագայում ևս ջանքեր է գործադրելու` ուղղված բանակցությունների միջոցով ղարաբաղյան խնդիրը լուծելուն»,-հայտարարել է Նալբանդյանը:

Армения высоко ценит усилия глав стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ – России, США и Франции, направленные на мирное урегулирование нагорно-карабахского конфликта. Об этом заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, выступая на 19-ом заседании СМИД ОБСЕ в Дублине. По его словам, принятое в июне этого года в Лос-Кабосе президентами Владимиром Путиным, Бараком Обамой и Франсуа Олландом заявление стало четвертым заявлением президентов стран-сопредседателей МГ ОБСЕ.
“Понятно, кому они адресуют основные свои послания. Армения разделяет мнение посредников об исключительно мирном решении проблемы. Как и страны-сопредседатели, мы не раз призывали соблюдать заключенное в 1994 году соглашение о перемирии и воздержаться от враждебной риторики, сеющей ненависть и усиливающей напряженность.
Как и США, Россия и Франция, мы также сожалеем, что, несмотря на содержащийся в принятом в Довилле в мае 2011 года заявлении призыв, на июньском саммите в Казани не удалось зафиксировать прогресс из-за деструктивной позиции Азербайджана.
В то время как Армения высоко ценит усилия, которые прилагают посредники, мы становимся свидетелями проводимой в Азербайджане кампании против сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Официальные лица Азербайджана пытаются перевести переговоры в другой формат, сменить посредников, принизить значение усилий сопредседателей в поиске решения. Азербайджанская сторона также делает мишенью своих нападок и личного представителями действующего председателя ОБСЕ, несмотря на то, что он и его команда пытаются на месте не допустить эскалации напряженности.
Для Азербайджана уже обычное дело – отступать от ранее достигнутых договоренностей. Несмотря на соглашение о создании механизмов расследования инцидентов на линии соприкосновения, Азербайджан сделал все, чтобы помешать созданию такого механизма, даже угрожая наложить вето на общий бюджет ОБСЕ.
То же самое произошло и после состоявшейся в Сочи в январе этого года встречи. Несмотря на достигнутые договоренности о скорейшем согласовании основных принципов урегулирования карабахского конфликта, Баку своими попытками достичь одностороннего преимущества игнорирует эту договоренность.
Но, несмотря на деструктивную позицию Азербайджана, Армения будет и дальше прилагать усилия, направленные на решение карабахской проблемы посредством переговоров, исключительно мирным путем, на основе целей, принципов и норм Устава ООН, а также положений, нашедших место в заявлениях президентов стран-сопредседателей”, – заявил Эдвард Налбандян.