Հոռմն իր թեկնածությունը կառաջադրի 2024թ. ամառային Օլիմպիական խաղերն ընդունելու համար: Այդ մտադրությունը հաստատել է քաղաքապետ Ջաննի Ալեմանոն Եվրոպական օլիմպիական կոմիտեի 41-րդ Գլխավոր վեհաժողովում:
Հռոմը նաև Օլիմպիադա-2020 անցկացման հավակնորդն էր, սակայն քաղաքական նկատառումներով հայտը ետ կանչվեց: «Սակայն, մենք կրկին կփորձենք, քանի որ հավատում ենք Օլիմպիադային»,-ասել է Ալեմանոն:
Նա հավանություն է տվել Եվրոպական օլիմպիական խաղերի անցկացման գաղափարին: Նման առաջին միջոցառման անցկացման մասին որոշումը պետք է հավանություն ստանա վեհաժողովի ընթացքում: Եվրոպական օլիմպիական մրցումների առաջին մայրաքաղաքը 2015թ. կդառնա Բաքուն:

8 Декабрь 2012 - 06:34 AMT
Рим будет выдвигать свою кандидатуру на проведение летних Олимпийских игр в 2024 году. Это намерение подтвердил мэр итальянской столицы Джанни Алеманно, приветствуя делегатов 41-й Генеральной ассамблеи Европейского олимпийского комитета. Она открылась в штаб-квартире Итальянского олимпийского комитета на стадионе “Форо италико”.
Рим был кандидатом на проведение Олимпиады 2020 года, но по политическим соображениям заявка была отозвана. “Но мы повторим попытку, потому что верим в Олимпиаду”, – сказал Алеманно.
Он поддержал идею создания Европейских олимпийских игр. Решение о проведении первого такого мероприятия должно быть одобрено в ходе ассамблеи. Первой столицей европейских олимпийских состязаний в 2015 году станет Баку.