Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախմբի (ANCA) գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը հիասթափություն է հայտնել Դուբլինում ընդունված ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների պատվիրակության անդամների հայտարարության առնչությամբ, որտեղ համանախագահները արհեստական անաչառություն են պահպանում Հայաստանի ու Ադրբեջանի հանդեպ՝ չանդրադառնալով Հայաստանի հանդեպ ադրբեջանական կառավարության շարունակվող ագրեսիային, հայատյացության գովաբանմանը, որի օրինակն է մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովի ներումն ու հերոսացումը:
«Մինսկի խումբը վատ ծառայություն մատուցեց խաղաղության հաստատմանը՝ հերթական անգամ կեղծ սիմետրիա պահպանելով Ղարաբաղի հարցում»,- ասել է Արամ Համբարյանը
«Որքան էլ քաղաքականապես հիմնավորված լինեն արհեստական անաչառությունը պահպանելու փորձերը, փաստերն անուրանալի են՝ Ադրբեջանն այն երկիրն է, որը սկսեց Արցախում ժողովրդավարության ոչնչացմանն ուղղված պատերազմը և պարտվեց, որը սպառնում է օգտագործել իր ողջ ռազմական ներուժը պատերազմի վերսկսման համար: Բաքուն է, ոչ թե Երևանը, մերժում դիպուկահարներին շփման գծից ետ տանելու հորդորները և խանգարում է ԼՂՀ լիարժեք մասնակցությանը բանակցություններին:
Դուբլինյան հայտարարությունը չվաստակած բարեգործություն է Իլհամ Ալիևի ռեժիմի համար, որտեղ կոչ է արվում երկու կողմերին ձեռնպահ մնալ թշնամական գործողություններից, թեև ակնհայտ է, որ կառավարությունից սնուցվող ատելությունը միայն Բաքվից է գալիս: Այդ արհեստական հավասարությունը կողմերի միջև կարող է ծառայել որոշ քաղաքական նպատակների, սակայն, ցավոք, ՄԽ նման արհեստածին հայտարարությունը չի նպաստում խաղաղության հաստատմանը»,-հայտարարել է Արամ Համբարյանը:
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլլարի Քլինթոնը և եվրոպական հարցերով Ֆրանսիայի նախարար Բեռնար Կազենևը Դուբլինում ընթացող ԵԱՀԿ ԱԳՆԽ նիստի շրջանակում, հանդես են եկել հայտարարությամբ:
Հայտարարությունում, մասնավորապես, ասվում է. «Օգտվելով Դուբլինում ընթացող ԵԱՀԿ ԱԳՆԽ նիստի շրջանակներում տեղի ունեցած հանդիպումից, մենք` ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ-երկրների պատվիրակությունների ղեկավարներս, կոչ ենք անում ղարաբաղյան հակամարտության կողմերին ցուցաբերել քաղաքական կամք, որն անհրաժեշտ է խաղաղ լուծման հասնելու համար:
Ինչպես 2010-ի հունիսի 18-ին Լոս Կաբոսում հայտարարել են մեր երկրների նախագահները, կողմերը պետք է առաջնորդվեն Հելսիկյան սկզբունքներով, մասնավորապես, ուժի չկիրառմամբ կամ դրա կիրառման սպառնալիքի բացկայությամբ տարածքային ամբողջականությամբ, ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքով, ինչպես նաև 2009-ին Ակվիլում և 2010-ին Մուսկոկում նախագահների հայտարարություններում ձևակերպված դրույթներով: Հիմնվելով 2011-ին Դովիլլում նախագահների հայտարարությունների վրա` կրկին կոչ ենք անում կողմերին որոշիչ քայլեր ձեռնարկել` խաղաղ լուծման հասնելու համար:
Ցավում ենք, որ հակամարտությունն արագ կարգավորելու վերաբերյալ սպասումները, որոնք ծնվել էին 2012-ի հունվարին Սոչիում Հայստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի նախագահների համատեղ հայտարարության ընդունումից հետո, չարդարացան: Ավելին, կողմերը բանակցությունների ընթացքում մտածում էին միակողմանի առավելությունների մասին, փոխանակ փոխըմբռնման վրա հիմնված լուծման ուղիներ փնտրելու: Վերջին ամիսներին շփման գծում լուրջ միջադեպերի քանակության նվազումը ճանաչելով` մենք հիշեցնում ենք հետագայում ևս հրադադարի ռեժիմը պահպանելու անհրաժեշտության մասին, ինչպես նաև այն մասին, որ ռազմական ուժի կիրառումը չի հանգեցնում հակամարտության լուծման: Կոչ ենք անում կողմերին զերծ մնալ հայտարարություններից և գործողություններից, որոնք հանգեցնում են ատելության և լարվածության ավելացման: Կողմերի առաջնորդները պետք է նախապատրաստեն իրենց ժողովուրդներին, որ մի օր նրանք կրկին ապրելու են որպես հարևաններ, այլ ոչ թե որպես թշնամիներ, հարգելու են միմյանց մշակույթները, պատմությունը և ավանդույթները:
Կոչ ենք անում կողմերին մեծ կայունություն դրսևորել` խաղաղության հասնելու հարցում, և համանախագահների հետ աշխատել միջնորդների` նոյեմբերին տարածաշրջան կատարած այցի արդյունքում առաջարկված գաղափարների շուրջ: Ողջունում ենք Հայաստանի և Ադրբեւջանի ԱԳ նախարարների` 2013-ի սկզբին համանախագահների ներկայությամբ հանդիպելու և առաջարկները քննարկելու պատրաստակամությունը: Մեր երկրները պատրաստ են անել իրենցից կախված ամեն բան, որպեսզի օգնեն կողմերին, սակայն ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման պատասխանատվությունը նրանց վրա է»:

Исполнительный директор Армянского Национального Комитета Америки (ANCA) Арам Амбарян выразил разочарование принятым в Дублине заявлением глав делегаций стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, в котором они проявили искусственную беспристрастность в отношении Армении и Азербайджана, не отметив при этом продолжающуюся агрессию азербайджанского правительства в отношении Армении и восхваление руководством этой страны антиармянских атак, как, к примеру, помилование и героизацию убийцы Рамиля Сафарова.
“Главы делегация стран-сопредседателей Минской группы снова сослужили плохую службу делу установления мира и в очередной раз попытались придерживаться ложной симметрии в карабахском вопросе”, – сказал Арам Амбарян.
“При всех политически обоснованных попытках придерживаться искусственной беспристрастности, факты неоспоримы: Азербайджан – страна, которая начала и проиграла войну, направленную на уничтожение демократии в Арцахе и предотвращение самоопределения народа этой гордой Республики. Азербайджан, который постоянно организует диверсии на границе с Арменией и Арцахом, угрожает использовать свой военный потенциал для возобновления войны. Именно Баку, а не Ереван, отвергает международные призывы отвести снайперов с линии соприкосновения и развернуть более масштабные миссии наблюдателей ОБСЕ и мешает полноценному участию НКР – самой заинтересованной стороны в конфликте – в переговорном процессе.
Дублинское заявление – это незаслуженная благотворительность в отношении режима Ильхама Алиева, которая содержит призыв к обеим сторонам воздерживаться от враждебных действий, хотя очевидно, что подстрекаемая правительством ненависть идет только из Баку. Этот наигранный паритет в отношении сторон может служить некоторым политическим целям, но, к сожалению, подобное надуманное заявление сопредседателей Минской группы не способствует продвижению мира”, – заявил Арам Амбарян.
6 декабря министр иностранных дел России Сергей Лавров, госсекретарь США Хиллари Клинтон и министр Франции по европейским вопросам Бернар Казенев в рамках проходящего в Дублине заседания СМИД ОБСЕ выступили с заявлением.
В заявлении, в частности, говорится: «Воспользовавшись встречей в рамках заседания СМИД ОБСЕ в Дублине, мы – главы делегаций стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, призываем стороны карабахского конфликта продемонстрировать политическую волю, которая необходима для достижения мирного решения. Как заявили президенты наших стран в Лос-Кабосе 18 июня 2010 года, стороны должны руководствоваться Хельсинкскими принципами, в частности, принципом неприменения или отсутствия угрозы применения силы, территориальной целостностью, правом народа на самоопределение, а также положениями, изложенными в заявлениях президентов в Аквиле в 2009 и Мускоке в 2010 году. Ссылаясь на заявление президентов в Довилле в 2011 году, мы снова призываем стороны предпринять решительные шаги для достижения мирного урегулирования.
Мы сожалеем, что ожидания быстрого разрешения конфликта, которые зародило принятое 23 января 2012 года в Сочи совместное заявление президентов Армении, Азербайджана и России, не оправдались. Более того, стороны чаще думали об односторонних преимуществах в переговорном процессе, вместо того, чтобы искать пути решения, основанного на взаимопонимании. Признавая уменьшение числа серьезных инцидентов на линии соприкосновения в последние месяцы, мы напоминаем о необходимости и дальше соблюдать режим прекращения огня, а также о том, что применения военной силы не ведет к решению конфликта. Мы призываем стороны воздержаться от заявлений и действий, которые способствуют зарождению ненависти и усилению напряженности. Лидеры сторон должны подготовить свои народы к тому дню, когда они снова будут жить как соседи, а не как враги, уважать культуру, историю и традиции друг друга.
Мы призываем стороны проявить большую настойчивость в достижении мира и работать с сопредседателями над полноценным изучением предложений, представленных посредниками во время визита в регионе в ноябре. Мы приветствуем готовность глав МИД Армении и Азербайджана встретиться в присутствии сопредседателей в начале 2013 года для продолжения обсуждений. Наши страны готовы сделать все от них зависящее, чтобы помочь сторонам, но ответственность за решение карабахского конфликта остается на них».