Դեկտեմբերի 6-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտգործնախարար Կարեն Միրզոյանը այցելել է Վաշինգտոնում Հայաստանի դեսպանատուն, որտեղ նա հանդիպել է ՀՀ դեսպան Թաթուլ Մարգարյանի և դեսպանության աշխատակցների հետ:
Հայ դիվանագետների հետ հանդիպումից հետո արտգործնախարար Միրզոյանը հանդիպել է Վաշինգտոնում գործող ամերիկահայ կազմակերպությունների և հոգևորականության ներկայացուցիչների հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ղարաբաղա – ադրբեջանական հակամարտության բանակցությունների ներկա փուլին առնչվող հարցեր: Նախարարը ներկայացրել է նաև երկրի համակողմանի զարգացումն ապահովելու ուղղությամբ Արցախի իշխանությունների կողմից ձեռնարկվող քայլերը:
Օրվա երկրորդ կեսին ԼՂՀ ԱԳ նախարարը մասնակցել է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման թեմայով փակ քննարկմանը, որը կազմակերպել էր Միջազգային խաղաղության Կարնեգի հիմնադրամը` տարածաշրջանային փորձագետների, գիտնականների և Վաշինգտոնում գործող հետազոտական կենտրոնների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:

6 декабря министр иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики Карен Мирзоян посетил в Вашингтоне посольство Армении, где встретился с послом Татулом Маргаряном и сотрудниками посольства, сообщает пресс-служба МИД НКР.
Карен Мирзоян провел также встречи с представителями действующих в Вашингтоне армянских организаций и духовенства, на которых были обсуждены вопросы, касающиеся нынешнего этапа карабахско-азербайджанского конфликта. Министр представил также предпринимаемые со стороны властей Арцаха шаги по обеспечению всестороннего развития страны.
Во второй половине дня глава МИД НКР принял участие в закрытых обсуждениях, организованных Фондом Карнеги за Международный Мир. В них участвовали эксперты по региону, ученые и представители исследовательских центров Вашингтона.