10 Դեկտեմբեր 2012 - 06:30 AMT
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն աշխատանքային այցով գտնվում է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում: Աշխատանքային այցի առաջին օրը կառավարության ղեկավարն այցելել է Կալիֆորնիայի Տեխնոլոգիական համալսարան, որտեղ հանդիպել է համալսարանի նախագահ Ժան Լու Շամոյի հետ: Հանդիպան ժամանակ վարչապետը ներկայացրել է Հայաստանի Հանրապետության կրթության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումները, կրթության որակի բարելավման, հայաստանյան բուհերի միջազգային հավատարմագրման առկա գործընթացները: Քննարկվել են երկկողմ համագործակցության հեռանկարները, անդրադարձ է կատարվել Հայաստանում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացմանն ու այն ներուժին, որը տարեցտարի ոլորտը կապահովի աճով:
Հանդիպմանը ներկա Միացյալ Նահանգների Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Ադամ Շիֆը կարծիք է հայտնել, որ Հայաստանն ունի բավական ներուժ՝ դառնալու Կովկասի Սիլիկոնյան hովիտը:
Այնուհետև Տիգրան Սարգսյանը հանդիպել է Կալիֆորնիայի Տեխնոլոգիական hամալսարանի հայազգի շրջանավարտներին, ուսանողներին և ամերիկաբնակ հայ գիտնականների: Կառավարության ղեկավարը պատասխանել է նրանց և ուսանողներին հետաքրքրող բազմաթիվ հարցերի: Անդրադարձ է կատարվել բնական և ճշգրիտ գիտությունների ոլորտներում առկա իրավիճակին և զարգացման հեռանկարներին: Քննարկվել են հայագիտությանը, աստղագիտությանը, ֆիզիկային և մաթեմատիկային, հանրակրթական մանկավարժությանը վերաբերող հարցեր:
Տիգրան Սարգսյանը ներկաներին շնորհակալություն է հայտնել հետաքրքիր հանդիպման համար և հորդորել է ամրապնդել կապերը հայրենիքի հետ, նպաստել Հայաստանում գիտության զարգացմանը:
Վարչապետի աշխատանքային այցն ԱՄՆ-ում կշարունակվի մինչ դեկտեմբերի 12-ը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ կառավարության հասարակայնության հետ կապերի և լրատվության վարչությունից:

10 Декабрь 2012 - 09:52 AMT
Премьер-министр РА Тигран Саркисян находится с рабочим визитом в США. В первый день рабочего визита глава правительства Армении посетил Калифорнийский технологический университет, где состоялась встреча с руководителем университета Жаном Лу Шамо. В ходе встречи Тигран Саркисян представил реформы, проводимые в сфере образования Армении, а также нынешний процесс международной аккредитации армянских вузов. Стороны обсудили перспективы двустороннего сотрудничества, а также вопросы, связанные со сферой информационных технологий в Армении.
Присутствовавший на встрече член Палаты представителей конгресса США Адам Шифф, отметил, что Армения обладает достаточным потенциалом, чтобы стать “Силиконовой долиной” Кавказа.
Премьер-министр Армении встретился и с выпускниками и армянскими студентами университета, а также с проживающими в США армянскими учеными. В ходе встречи он ответил на интересующие присутствующих встречи вопросы. Были обсуждены вопросы, касающиеся сферы арменоведения, астрономии, физики и математики, общеобразовательной педагогики.
Тигран Саркисян поблагодарил присутствующих за интересные встречи и посоветовал и дальше укреплять связи с родиной, содействовать развитию армянской науки.
Рабочий визит премьер-министра РА в США продлится до 12 декабря. Об этом сообщают в пресс-службе правительства РА.