15 Դեկտեմբեր 2012 - 10:29 AMT
Գերմանացի դիվանագետը Ղարաբաղի մասին. Տարածքային ամբողջականության ու ինքնորոշման սկզբունքները պետք է միասին կիրառվեն
Ղարաբաղյան հակամարտությունը պետք է կարգավորվի միջազգային իրավունքի երկու սկզբունքների հիման վրա՝ տարածքային ամբողջականության ու ինքնորոշման: Այդ մասին հայտարարել է Ադրբեջանում Գերմանիայի դեսպան Հերբերտ Կվելլեն, հայտնում է «ԱզերԹաջը»: Ըստ նրա, այդ սկզբունքները պետք է միասնական կիրառում ունենան: Որպես ԵԱՀԿ ՄԽ անդամ, Գերմանիան ակտիվորեն է մասնակցում բանակցություններին: Սակայն, ցավոք, այդ բանակցություններում ակնկալվող առաջընթացը չի արձանագրվել:
«Ես հասկանում եմ, որ աճում է հակամարտության կարգավորման ձգձգման հետ կապված անհամբերությունը: Սակայն, ակնհայտ է, որ պատերազմի վերսկսումը նոր տառապանքներ կբերի մարդկանց: Ուստի, ես լավատեսությամբ եմ վերաբերվում բանակցային գործընթացի շարունակությանը: Մենք, գերմանացիներս, 40 տարի սպասեցինք վերամիավորման: Այդ վերամիավորումը սկսվեց 70-ականներին Հելսինկյան գործընթացով և տեղի ունեցավ խաղաղ ճանապարհով տարածաշրջանային հասարակական հեղափոխության արդյունքում: Գերմանիայի հեռատես դաշնային կանցլեր Վիլլի Բրանդտը վճռորոշ դեր ունեցավ նոր Արևելյան քաղաքականության մշակման գործում: Անդրադառնալով Գերմանիայի պատմությանը՝ ուզում եմ ասել, որ հարկավոր է համբերատար լինել և միշտ լուծման նոր ուղիներ որոնել »,-ասել է Հերբերտ Կվելլեն:

15 Декабрь 2012 - 09:43 AMT
Германский дипломат о Карабахе: Принципы территориальной целостности и самоопределения должны применяться в единстве
Карабахский конфликт должен быть урегулирован на основе двух принципов международного права – территориальной целостности страны и самоопределения. Об этом заявил посол Федеративной Республики Германия в Азербайджане Герберт Квелле, сообщает АзерТАдж. По его словам, эти принципы должны применяться в единстве. Как член Минской группы ОБСЕ, Германия принимает активное участие в переговорах. Однако, к сожалению, в этих переговорах ожидаемого прогресса не достигнуто.
“Я пониманию нарастание нетерпения, вызванное затягиванием конфликта. Однако совершенно очевидно и то, что возобновление войны принесет людям новые страдания. Поэтому я с оптимизмом отношусь к продолжению переговорного процесса. Мы, немцы, 40 лет ждали воссоединения. Это воссоединение началось в 70-е годы Хельсинкским процессом и произошло в основном мирным путем в результате региональной общественной революции. Дальновидный федеральный канцлер Германии Вилли Брандт сыграл решающую роль в формировании новой Восточной политики. Обращаясь к истории Германии, хочу сказать, что нужно быть терпеливыми и всегда искать новые пути решения”, – заявил Герберт Квелле.