15 Դեկտեմբեր 2012 - 14:46 AMT
Դեկտեմբերի 15-ին ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանն ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպշիկին, հայտնում է ԼՂՀ նախագահի մամուլի ծառայությունը: Հանդիպմանը քննարկվել են ԼՂՀ և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում տիրող իրավիճակին վերաբերող հարցեր:
Հիշեցնենք, որ երեկ՝ դեկտեմբերի 14-ին, Բուլղարիայի ԱԳ նախարար Նիկոլայ Մլադենովը Հայաստանի, Լեհաստանի և Շվեդիայի արտգործնախարարների հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կողմերին անհրաժեշտ է ձեռնպահ մնալ իրավիճակի լրացուցիչ լարումից: Լեհաստանի արտգործնախարար Ռադոսլավ Սիկորսկին էլ իր հերթին նշել էր, որ իրենք սատարում են ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը և կողմերին կոչ են անում չնախաձեռնել ոչինչ, ինչը կարող է վնասել խաղաղ կարգավորմանը:

15 декабря президент НКР Бако Саакян принял личного представителя действующего председателя ОБСЕ, посла Анджея Каспшика, передает пресс-служба президента НКР. На встрече были обсуждены вопросы, касающиеся нынешней ситуации на линии соприкосновения вооруженных сил НКР и Азербайджана.
Напомним, что на состоявшейся 14 декабря в Ереване совместной с главами МИД Армении, Швеции и Польши Эдвардом Налбандяном, Карлом Бильдтом и Радославом Сикорски пресс-конференции министр иностранных дел Болгарии Николай Младенов заявил, что стороны карабахского конфликта должны воздержаться от дополнительной эскалации напряжения. В свою очередь, Радослав Сикорски отметил, что они поддерживают мирное урегулирование нагорно-карабахского конфликта и призывают стороны не делать ничего, что может навредить мирному процессу.