17 Դեկտեմբեր 2012 - 07:49 AMT
Ակումբների աշխարհի առաջնությունում կիառվում է դարպասների գրավման համակարգը, որն ավարտվել է Ճապոնիայում: Սա առաջին մրցաշարն էր, որի ժամանակ կիառվել են GoalRef և Hawk-Eye համակարգերը:
«Մրցավարներն ուրախ են, որ կարող են կիրառել GLT-ն, քանի որ գիտեն, որ եթե առաջանան վիճելի պահեր, նրանք վստահորեն կարող են ասել` եղել է գոլ, թե ոչ»,-ասել է Յոզեֆ Բլատերը:
Ստացված տվյալների համաձայն, 2013-ի վերջին ՖԻՖԱ-ն պետք է որոշի, թե երկու համակարգերից որը կկիրառվի Բրազիլիայում Կոնֆեդերացիաների գավաթի խաղերի ժամանակ, փոխանցում է rsport.ru-ն:

17 Декабрь 2012 - 07:08 AMT
Система определения взятия ворот использовалась на чемпионате мира среди клубов, который завершился в Японии. Данный турнир стал первым официальным, на котором была применена данная технология. Совместное творение датчан и немцев GoalRef использовалось на стадионе "Йокогама", а британская технология Hawk-Eye была установлена на арене "Ниссан".
"Судьи рады, что могут использовать GLT, потому что знают, что если возникнет спорная ситуация, они с уверенностью смогут сказать, был гол или нет",- сказал Йозеф Блаттер.
На основе полученных данных в конце марта 2013 года ФИФА предстоит решить, какая из двух систем будет использоваться на Кубке конфедераций в Бразилии, передает rsport.ru.