19 Դեկտեմբեր 2012 - 07:40 AMT
Թեհրանում կայացած սուսերամարտի խոցասուսեր ձևի երիտասարդների աշխարհի գավաթի խաղարկության հերթական փուլին Հայաստանի հավաքականը մասնակցել էր 7 մարզիկներով: Առաջին փուլի արգելքը հաղթահարել են բոլորը` Արմեն Արազյանը, Արթուր Քոչարյանը, Էդուարդ Հովիկյանը, Ռաֆիկ Աբրահամյանը, Ավետիս Տերոյանը, Էդգար Աթյանը և Էդգար Կարապետյանը: Իսկ 2-րդ փուլում հաջող է մասնակցել միայն Կարապետյանը:
Աշխարհի գավաթի խաղարկությանը մասնակցել են 14 երկրներ, որոնց թվում են Դանիան, Պորտուգալիան, Ղազախստանը, Քուվեյթը, Հորդանանը, Իրանը, Վրաստանը:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ֆեդերացիայի մամուլի քարտուղար Արտաշես Մադոյանը նշեց, որ իրենք մրցաշարին հայտավորել էին պատանի սուսերամարտիկների, որպեսզի նրանք մրցումային փորձ ձեռք բերեն:
«Մեր սպասելիքներն այս մրցաշարից ավելի շատ էին, իհարկե, մեդալներ չէինք ակնկալում, սակայն հույս ունեինք, որ երեխաներին կհաջողվի գոնե 3 փուլ հաղթահարել: Օրինակ, անցած տարի այս մրցաշարում Ռոբերտ Խաչատրյանը դարձել էր բրոնզե մեդալակիր»,- ասաց նա:

19 Декабрь 2012 - 10:23 AMT
На Кубке мира по фехтованию среди молодежи армянский спортсмен Эдгар Карапетян преодолел второй этап
В Тегеране состоялся розыгрыш Кубка мира по фехтованию среди молодежи. На очередном этапе розыгрыша сборную Армении представили 7 спортсменов.
Первый этап преодолели все семь фехтовальщиков: Армен Аразян, Артур Кочарян, Эдуард Овикян, Рафик Абраамян, Аветис Тероян, Эдгар Атаян и Эдгар Карапетян. А во втором этапе успешно выступил только Эдгар Карапетян. В розыгрыше Кубка мира в Тегеране приняли участие 14 стран, в их числе Дания, Португалия, Казахстан, Кувейт, Иордания, Иран, Грузия.
В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net пресс-секретарь федерации Арташес Мадоян отметил, что они заявили на турнир молодых фехтовальщиков с целью приобретения опыта в подобных соревнованиях.
“От данного турнира мы, конечно, ожидали большего, мы не рассчитывали на медали, однако надеялись, что наши спортсмены хотя бы сумеют преодолеть 3-ий этап. Например, в прошлом году в этом турнире Роберт Хачатрян стал бронзовым призером”, – сказал он.