Հայաստանի բռնցքամարտի երիտասարդական հավաքականը դեկտեմբերի 19-ի երեկոյան Կալինինգրադից վերադարձել է Երևան: Հայաստանի հավաքականի անդամներից մինչև 23 տարեկանների Եվրոպայի չեմպիոն է դարձել Կորյուն Սողոմոնյանը (49 ք/կ), արծաթե և բրոնզե մեդալներ են նվաճել համապատասխանաբար Արամ Ավագյանը (56 ք/կ) և Նարեկ Աբգարյանը (52 ք/կ): «Զվարթնոց» օդանավակայանում հայ բռնցքամարտիկներին դիմավորել են իրենց ծնողները և երկրպագուները: Սողոմոնյանը խոստովանել է, որ շատ ուրախ է, որ կարողացել է մեդալներ նվաճել Հայաստանի համար. «Առաջնությունը շատ բարդ էր, բայց ինձ համար հատկապես դժվար էր կիսաեզրափակիչ մենամարտում բռնցքամարտել ռուս բռնցքամարտիկի դեմ»:
Հայաստանի բռնցքամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Արման Մուրադյանը նշել է, որ Եվրոպայի առաջնությունում երեք մեդալ նվաճելը լավ ձեռքբերում է:
«Կորյունը Երևանում 2009-ին դարձել է պատանիների աշխարհի չեմպիոն, և մեզ ուրախացնում է, որ նա զարգանում է: Մեր հավաքականը լավ է հանդես եկել»,- ասել է Մուրադյանը:

20 Декабрь 2012 - 06:46 AMT
Молодежная сборная Армении по боксу вечером 19 декабря из Калининграда вернулась в Ереван. Из членов сборной Армении чемпионом Европы до 23 лет стал Корюн Согомонян (в/к 49), серебряные и бронзовые медали завоевали соответственно Арам Авагян (в/к 56) и Нарек Абгарян (в/к 52).
В аэропорту “Звартноц” армянских боксеров встретили их родители и болельщики. Согомонян признался, что он очень рад, что смог завоевать медаль для Армении: “Чемпионат был очень тяжелым, но мне особенно было трудно боксировать в полуфинальном поединокр против российского боксера”.
Президент Федерации бокса Армении Арман Мурадян отметил, что три медали из ЧЕ хорошее достижение. “Корюн в Ереване в 2009 году стал победителем мира среди юношей, и нас радует, что он прогрессирует. Наша сборная выступила хорошо”,- сказал Мурадян.