Հայաստանի բռնցքամարտի հավաքականի գլխավոր մարզիչ Կարեն Աղամալյանը, ում գլխավորությամբ հայ բռնցքամարտիկները մինչև 23 տարեկանների Եվրոպայի առաջնությունում նվաճել են երեք մեդալ, PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է, որ առաջնությունը շատ բարդ է եղել:
«Առաջնությունում հանդես են եկել Օլիմպիական խաղերի մասնակիցներ և մրցանակակիրներ: Մեր թիմն առաջնությունում ամենաերիտասարդն էր, հավաքականի միջին տարիքը կազմում է 20 տարեկան: Ես սպասում էի, որ մենք մեդալներ կնվաճենք և ուրախ եմ, որ իմ տղաները կարողացան ուրախացնել ինձ»,- ասել է մարզիչը:
Նրա խոսքով, Կորյուն Սողոմոնյանը, ով ոսկի է նվաճել, շատ լարված մենամարտեր է անցկացրել: Եզրափակչում հաշիվը հավասար էր, բայց վերջին ռաունդում նա մի միավորով առաջ անցավ մրցակցից և դարձավ չեմպիոն. «Կորյունը շատ հեռանկարային երիտասարդ բռնցքամարտիկ է: Նա դեռ պետք է շատ աշխատի իր վրա, բայց ընդհանուր առմամբ ես գոհ և շնորհակալ եմ, որ նա կարողացավ իրեն այդքան լավ դրսևորել Եվրոպայի առաջնությունում»:
Արամ Ավագյանի և Նարեկ Աբգարյանի մասին, ովքեր նվաճել են արծաթե և բրոնզե մեդալներ, Աղամալյանն ասել է. «Նրանք նույնպես արեցին այն ամենն, ինչ կարող էին, անցկացրեցին գեղեցիկ և արժանի մարտեր: Ես գոհ եմ թիմի ելույթից, բայց մենք դեռ շատ անելիք ունենք»:
Նշենք, որ Հայաստանի երիտասարդական հավաքականը Եվրոպայի առաջնությունում ընդհանուր թիմային հաշվարկում զբաղեցրել է չորրորդ տեղը:

20 Декабрь 2012 - 08:24 AMT
Главный тренер сборной Армении по боксу Карен Агамалян, во главе которого армянские боксеры на чемпионате Европы до 23 лет завоевали три медали, в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал, что чемпионат был очень тяжелым.
“На чемпионате выступали участники и призеры Олимпийских игр. Наша команда на чемпионате была самой молодой – средний возраст сборной составляет 20 лет. Я ожидал, что мы завоюем медали и рад, что ребята смогли порадовать меня”,- сказал наставник.
По его словам, Корюн Согомонян, который завоевал золото, провел очень напряженные поединки. В финале счет был равным, но в последнем раунде он на одно очко опередил соперника и стал чемпионом: “Корюн очень перспективный и молодой боксер. Он еще должен много работать над собой, но в целом, я доволен и благодарен, что он смог так хорошо проявить себя на ЧЕ”.
Про Арама Авагяна и Нарека Абгаряна (в/к 52), которые завоевали серебряные и бронзовые медали, Агамалян сказал следующее: “Они тоже сделали все, что в их силах, провели красивые и достойные бои. Я доволен выступлением команды, но у нас еще есть много работы”.