20 Դեկտեմբեր 2012 - 09:15 AMT
Բալթիայի երկրները մեկ տարվա ընթացքում նվազ ժողովրդավար են դարձել՝ դա երևում է ավստրիական Democracy Ranking կազմակերպության ամենամյա ժողովրդավարության մակարդակի վարկանիշից: ԱՊՀ երկրներից առաջատարը Մոլդովան է՝ 52-րդ տեղ, նրան հաջորդում է Վրաստանը՝ 58-րդ տեղ, Ուկրաինան՝ 61-րդ, Հայաստանը՝ 89-րդ: Ռուսաստանը 88-րդն է:
Բալթիայի երկրներից լավագույն ցուցանիշը Էստոնիայինն է՝ 25-րդ տեղ, սակայն դա նահանջ է 3 հորիզոնականով նախորդ տարվա համեմատ: Լիտվան նահանջել է 4 հորիզոնականով և 31-րդ տեղում է, Լատվիան նույնպես 4 հորիզոնականով և 33-րդն է:
Ժողովրդավարության մակարդակի 104 երկրների վարկանիշն այս տարի գլխավորում են սկանդինավյան երկրները՝ 1-ինը Նորվեգիան է, 2-ը՝ Շվեդիան, 3-ը՝ Ֆինլանդիան: Լավագույն 10-ում են նաև Շվեյցարիան, Դանիան, Նիդերլանդները, Նոր Զելանդիան, Գերմանիան, Իռլանդիան, Ավստրիան, հայտնում է «Արգումենտի նեդելին»:

Страны Балтии за год стали менее демократичными – это следует из рейтинга демократичности, составляемого ежегодно австрийской организацией «Democracy Ranking». Из стран СНГ лидирует Молдова (52-е место), Грузия (58-е), Украина (61-е), Армения (89-е), Россия заняла 88-е место.
Из стран Балтии лучше всего показатель демократичности у Эстонии – 25-е место, однако это хуже на 3 позиции по сравнению с предыдущим годом. Литва за год опустилась на 4 позиции, заняв 31-е место. Латвия утратила 4 позиции, оказавшись на 33-ей строчке рейтинга.
Рейтинг демократичности из 104-х стран в этом году возглавили скандинавские страны: на 1-м месте – Норвегия, на 2-м – Швеция и на 3-м – Финляндия. В топ-10 также вошли Швейцария, Дания, Нидерланды, Новая Зеландия, Германия, Ирландия и Австрия, сообщают “Аргументы недели”.