20 Դեկտեմբեր 2012 - 10:03 AMT
Անգլալեզու թուրքական todayszaman.com պորտալում հրապարակվել է Բրյուսելում գործող Եվրոպական քաղաքականության կենտրոնի փորձագետ Ամանդա Փոլի «Լեռնային Ղարաբաղը և 2012-ը. հերթական բաց թողած տարին» հոդվածում:
Հոդվածում ասվում է, որ ղարաբաղյան հակամարտությունը դեռևս լուծված չէ:
«Թեև այն մեծ վտանգ է ներկայացնում հարավկովկասյան տարածաշրջանի համար, միջազգային հանրությունը քիչ ուշադրություն է հատկացնում նրան: 2011թ. անարդյունավետ էր Ղարաբաղի համար: Ցավոք, 2012-ը ևս չնշանավորվեց առաջընթացով: ԵԱՀԿ ՄԽ վարած բանակցային գործընթացը փակուղի է մտել: Ճնշման իրական լծակներ ունեցող ուժերի ազդեցությունը կողմերի վրա քիչ էր հակամարտությունը կարգավորելու համար: Երկու երկրների նախագահները չեն հանդիպել սկսած փետրվարից»,-ասվում է հոդվածում:
Փոլը նշել է, որ Դուբլինում ԵԱՀԿ ԱԳՆԽ վերջին նիստում ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները կոչ արեցին կողմերին քաղաքական կամք դրսևորել խաղաղ համաձայնության հասնելու համար, սակայն երկու երկրների ԱԳ նախարարների հանդիպումներն անարդյունք ավարտվեցին:
«Իրավիճակը մնում է վտանգավոր: Խախուտ հրադադարը խախտվում է: 2012թ. 30 կորուստ է արձանագրվել, այդ թվում նաև երեխաների: Գարնանը հրադադարի խախտման դեպքերն ավելի հաճախակի դարձան: Քլինթոնի այցը տարածաշրջան չնպաստեց լարվածության թուլացմանը: Իրավիճակը լարվում է նաև այն պատճառով, որ կողմերը շարունակում են արդիական զենք գնել»,-ասվում է հոդվածում:
Ըստ փորձագետի, աշունը ևս լարված էր:
«Առաջին հերթին, Հունգարիայի կողմից ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնման պատճառով, որին Բաքվում ներում շնորհվեց ու կոչումը բարձրացվեց: Երկրորդը, Ստեփանակերտի օդակայանը շահագործելու հայկական կողմի հայտարարության պատճառով, ինչը զայրացրեց Բաքվին: Նոր բախումը օգուտ չի տա Հայաստանի ու Արդբեջանի ղեկավարներին: Պատերազմի հետևանքները շատ ծանր կլինեն, դուրս կգան տարածաշրջանի սահմաններից և կարող են այլ ուժերի ևս ներգրավել, կարող են նույնիսկ վնասվել խողովակաշարերը»,-ասվում է հոդվածում:
Ամանդա Փոլը գտնում է, որ 2013թ. խոստանում է մարտահրավերների տարի լինել, քանի որ Հայաստանում և Ադրբեջանում նախագահական ընտրություններ են լինելու
«Այս ֆոնին միջազգային հանրության արձագանքն առավել ուժեղ ու ակտիվ պետք է լինի: Հարկավոր է նաև «թարմ արյուն» ներարկել: ԵԱՀԿ ՄԽ ներկայիս համանախագահները, հավանաբար, չեն փոխարինվի, սակայն, ըստ որոշ վերլուծաբանների, ՄԽ նոր կազմը կարող է ազդել իրավիճակի վրա»,-ասվում է հոդվածում:

На англоязычном турецком портале todayszaman.com опубликована статья эксперта действующего в Брюсселе Центра европейской политики Аманды Пол под заголовком «Нагорный Карабах и 2012: очередной упущенный год».
В статье отмечено, что нагорно-карабахский конфликт все еще не может найти решения.
«Хотя конфликт представляет большую опасность южнокавказскому региону, международное сообщество мало уделяет ему внимания. 2011 год был безрезультатным для Карабахской тематики. К сожалению, и 2012 год не ознаменовался какими-либо подвижками. Переговорный процесс, проводимый Минской группой ОБСЕ, зашел в тупик. Со стороны сил, которые имели реальные рычаги давления, было мало влияния на конфликтующие стороны для того, чтобы уладить конфликт между двумя странами. Лидеры двух стран не встречались с февраля», – отмечено в статье.
А.Пол отметила, что на недавнем Совете министров иностранных дел ОБСЕ в Дублине, сопредседатели Минской группы призвали стороны конфликта проявить политическую волю для достижения мирного соглашения, но встречи между министрами иностранных дел двух стран не дали результатов.
«Ситуация остается опасной. Хрупкое перемирие продолжает нарушаться. В 2012 году было зарегистрировано 30 потерь с обеих сторон, включая детей. Весной случаи нарушения перемирия участились. Визит в регион Хиллари Клинтон не способствовал спаду напряжения. Ситуация накаляется еще и тем, что стороны продолжают закупать передовую военную технику. Гуманитарная сторона также вызывает опасения», – говорится в статье.
По словам эксперта, эта осень также была относительно напряженной.
«Во-первых, из-за решения Венгрии передать офицера азербайджанской армии Рамиля Сафарова, который был помилован и повышен в звании. Во-вторых, из-за обещаний армянской стороны осуществлять полеты из Степанакертского аэропорта, что серьезно разозлило Баку. Новый конфликт не будет в пользу руководства Армении и Азербайджана. Последствия войны будут очень тяжелыми, выйдут за рамки региона и могут привлечь другие силы, и даже повредить трубопроводы», – отмечено в статье.
А.Пол считает, что 2013 год обещает быть годом вызовов, потому что в Армении и Азербайджане состоятся президентские выборы.
«На этом фоне реакция международного сообщества должна быть сильнее и активнее, чем прежде. Также нужно, чтобы в этом деле имела место «свежая кровь». Нынешние сопредседатели Минской группы ОБСЕ по-видимому не будут заменены, но, по мнению некоторых аналитиков, новый состав Минской группы может повлиять на ситуацию», – отмечено в статье.