Թուրքիայի կրթության նախարար Օմեր Դիչերն այցելել է Ստամբուլի Շիշլի շրջանի Մխիթարյան հայկական դպրոցը: Դիչերը Թուրքիայի կրթության առաջին նախարարն է, որ այցելել է հայկական դպրոց, հաղորդում է Hürriyet Daily News-ը:
Նա դպրոց է այցելել հակահայկական արտահայտությունները դասագրքերից հանելու աշակերտների խնդրանքով:
«Ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչները կարծում են, որ միայն նրանք են բախվում խնդիրների հետ, բայց դա այդպես չէ: Անցյալում ոչ միայն ազգային փոքրամասնությունները և ալեվիները, այլ նաև սունիներն են դարձել ավտորիտար որոշումների, ազատությունները և իրավունքները խախտելու զոհեր: Մենք ձգտում ենք տարածել մարդու իրավունքների և ազատությունների արժեքները: Հասարակությունում խաղաղ մթնոլորտ ստեղծելու միակ միջոցը ժողովրդավարությունն է»,- ասել է նա:
Դիչերը նաև անդրադարձել է մայրենի լեզվի դասընթացներ անցկացնելու թեմային, որոնք սկսվել են հայկական դպրոցում այս տարվանից: «Որոշումներ ընդունելով` մենք ելնում ենք նրանից, որ յուրաքանչյուր երեխա անկախ անձնավորություն է»,- նշել է թուրք նախարարը:
Ինչ վերաբերվում է բուհական ընդունելության քննաթերթիկներում կրոնական թեմաներով հարցեր ներառելուն, Դիչերը հայտարարել է. «Այդ հարցը սխալ է ընկալվում հասարակությունում: Խոսքը չի գնում կոնկրետ կրոնի մասին: Ազգային փոքրամասնությունների դպրոցներն ավարտած դիմորդները կպատասխանեն այն հարցերին, որոնք կհամապատասխանեն նրանց դպրոցական ծրագրին»:

Министр образования Турции Омер Дичер посетил Армянскую школу Мхитарян в районе Шишли Стамбула. Дичер стал первым министром образования Турции, посетившим Армянскую школу, сообщает Hürriyet Daily News.
Причиной посещения стала просьба учеников удалить антиармянские формулировки из учебников.
«Представители национальных меньшинств считают, что только они сталкиваются с проблемами, но это не так. В прошлом, не только национальные меньшинства и алевиты, но сунниты становились жертвами авторитарных решений и нарушения прав и свобод. Мы стремимся распространить ценности прав и свобод человека. Единственный способ создать мирную атмосферу в обществе – это демократия», – сказал он.
Дичер также затронул тему проведения курсов по родному языку, которые начали проводиться в Армянской школе с этого года. «Принимая решения, мы исходим из того, что каждый ребенок – это независимая личность», – отметил турецкий министр.
Что касается вопроса включения религиозных тем в билеты вступительных экзаменов в вузы, Омер Дичер заявил: “Этот вопрос неверно воспринимается в обществе. Речь не идет о конкретной религии. Абитуриенты, окончившие школа национальных меньшинств, будут отвечать на вопросы, которые будут соответствовать их школьной программе”.