21 Դեկտեմբեր 2012 - 10:40 AMT
Հայաստանը շահագրգռված է Աբխազական երկաթուղու բացման մեջ, հայտարարել է «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Վիկտոր Ռեբեցը: «Մեզ համար չափազանց կարևոր է, որ այդ թեման դարձել է Վրաստանի պաշտոնատար անձանց և հանրային քննարկումների առարկա, կա նաև Ռուսաստանի դիրքորոշումը: Անհրաժեշտ է մերձեցման քաղաքականություն, և լուծում կգտնվի»,- դեկտեմբերի 21-ին Երևանում մամլո ասուլիսում ամփոփիչ մամլո ասուլիսում ասել է նա:
Դրա հետ կապված Ռեբեցը հավելել է, որ տեխնիկական բնութագրերի տեսանկյունից երկաթուղային հաղորդակցության բացման համար գրեթե ոչ մի խնդիր չկա, բացառությամբ մեկ կամրջի, քանի որ ողջ ենթակառուցվածքը գտնվում է աշխատանքային վիճակում:
Ընթացիկ տարվա հոկտեմբերի վերջին Վրաստանի ռեինտեգրացիայի նոր նախարար Պաատա Զաքարեիշվիլին հայտարարեց, որ վրացական իշխանությունները պատրաստ են վերականգնել Ռուսաստանի հետ երկաթուղային հաղորդակցությունը «Աբխազիայի մեկուսացումը վերացնելու ռազմավարության» շրջանակներում:
Աբխազական երկաթուղու գործարկումն իրատեսական կլինի, եթե Ռուսաստանը ցանկանա զարգացնել հարաբերությունները նոր վրացական կառավարության հետ:
Երկաթուղու աբխազա-վրացական հատվածի բացումը ռազմավարական նշանակություն ունի Հայաստանի համար, քանի որ դա Ռուսաստան տանող ամենակարճ և էժան ճանապարհն է:

21 Декабрь 2012 - 10:21 AMT
Армения заинтересована в открытии Абхазской железной дороги, заявил генеральный директор ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» Виктор Ребец. «Для нас крайне важно, что эта тема стала предметом публичных обсуждений и официальных лиц Грузии, есть и позиции России. Необходима политика сближения, и решение будет найдено», – сказал он на итоговой пресс-конференции 21 декабря в Ереване.
В связи с этим Виктор Ребец добавил, что с точки зрения технических параметров, для открытия этого железнодорожного сообщения нет практически никаких проблем, за исключением восстановления одного моста, поскольку вся инфраструктура находится в нормальном рабочем состоянии.
В конце октября текущего года новый министр по реинтеграции Грузии Паата Закареишвили заявил, что грузинские власти готовы восстановить железнодорожное сообщение с Россией в рамках «стратегии по деизоляции Абхазии».
Задействование Абхазской железной дороги станет реалистичным, если Россия захочет развивать отношения с новым грузинским правительством.
Открытие абхазско-грузинского участка железной дороги является стратегически важным для Армении, так как это самый короткий и дешевый путь в Россию.