25 Դեկտեմբեր 2012 - 17:40 AMT
Վարկանիշի առաջին հորիզոնականում է Իսրայելը, ինչը զարմանալի չէ: Տպավորիչ է պահեստայինների քանակը, որոնք առնվազն մեկ ժամվա ընթացքում պատրաստ են ծառայել համապատասխան ստորաբաժանումներում: Իսրայելում կա մոտավորապես 400 հազար պահեստային:
Իսրայելին հաջորդում է Սինգապուրը: Բացարձակապես անհասկանալի է, թե քաղաք-պետության ինչին է պետք այդքան սպառազինություն: Սակայն, երևի, Չինաստանին մոտ ապրելը հանգիստ չի տալիս: Երրորդ հորիզոնականում է Սիրիան, 4-րդում` Ռուսաստանը, ինչը միանգամայն նորմալ է և բացատրության կարիք չունի: Ռուսաստանին հաջորդում է Հորդանանը, Կիպրոսը և Քուվեյթը, 8-րդ հորիզոնականում է Ադրբեջանը: Տասնյակը եզրափակում են Բահրեյնն ու Սաուդյան Արաբիան:
Վերադառնանք Ադրբեջանին: Այս տարի այդ երկրի ռազմական ծախսերը կազմել են 3.2 մլրդ դոլար, իսկ ՀՆԱ-ն` 67.5 մլրդ: Նախորդ տարի Ադրբեջանը 1.6 մլրդ դոլար արշողությամբ խոշորագույն ռազմական գործարք է կնքել Իսրայելի հետ: Բացի այդ, սպառազինության մեծ պարտիաներ են գնվել Ռուսաստանից և այլ երկրներից: Թե ում դեմ կռվելու համար է նախատեսված այս ամբողջ սպառազինությունը, միանգամայն հասկանալի է. ոչ միայն Հայաստանի, այլև Իրանի, եթե վերջինիս դեմ պատերազմն, այնուամենայնիվ, սկսվի: Նաև միանգամայն հասկանալի է, որ Լեռնային Ղարաբաղի դեմ պատերազմում այդքան սպառազինության կարիք չի լինի: Սակայն այն ուժերը, որոնք Ադրբեջանը վերածում են վառոդով լցված տակառի, մեծ ռիսկի են դիմում: Հանրապետությունում սոցիալական լարվածությունը կարող է ուղղվել հենց Ադրբեջանի դեմ: Հմուտ ձեռքերում այդ պայթյունը կարող է ուղղվել Հայաստանի և Լեռնային Ղարաբաղի դեմ: Ճիշտ է, էյֆորիայից հետո սթափություն կտիրի և այդ ամենը կարող է շրջվել Ալիևի կլանի դեմ:
Մինչ այդ, ինչպես բազմիցս գրել ենք, Ադրբեջանում նավթի հանույթը շարունակաբար անկում է ապրում: Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Մորնինգսթարը հայտարարել է, որ «Ազերի»-«Չիրագ»-«Գյունեշլի» նավթահանքերի պահուստները նվազելու են, իսկ էներգետիկ սեկտորի եկամուտներն արդեն կրճատվել են: Այս առնչությամբ նա ընդգծել է ադրբեջանական տնտեսության դիվերսիֆիկացման նշանակալիությունը: Անդրադառնալով նավթային սեկտորի զարգացմանը, դեսպանն ընդգծել է, որ առաջիկա 10 տարիների ընթացքում Ադրբեջանը պետք է ազատվի նավթագազային կախվածությունից: Այնպես որ Իլհամ Ալիևին, եթե նրա կլանը ևս 10 տարի իշխանություն ունենա, սնանկություն է սպասվում` ինչպես ֆինանսական, այնպես էլ բարոյական: Ամենայն հավանականությամբ Բաքուն բարեհաջող գնում է թանկարժեք խաղալիքներ` հաստատ իմանալով, որ առաջիկայում չի կարողանա գնել անգամ ԱԿ-47: Սա իհարկե չափազանցեցված է, սակայն ամեն ինչ մոտռավորապես այդպես է և վարկանիշում 8-րդ հորիզոնականը չպետք է որ դառնա Բաքվի համար հպարտության առարկա:
Հարկ է ասել նաև, որ Մեծ Կովկասում սպառազինության ավելցուկը երբեք ոչ մի լավ բանի չի հանգեցրել: Երբեք: Ոչ նրանց համար, ովքեր ձեռք են բերել սպառազինությունը, ոչ էլ նրանց` ովքեր մատակարարել են այն: Հանկարծ այնպես չստացվի, ինչպես երգում. «Մեր զրահը ամուր է և մեր տանկերն արագընթաց են», սակայն իրականում նահանջում էին մինչև Մոսկվա…

22 Декабрь 2012 - 07:59 AMT
Первую строчку в рейтинге занимает Израиль, что неудивительно: живя в абсолютном вражеском окружении ЦАХАЛ (Армия обороны Израиля) просто обязан быть во всеоружии. Впечатляет и количество резервистов, которые готовы в течение часа, а то и меньше прибыть в расположение своей части. Резервистов в Израиле порядка 400 тысяч.
Вслед за Израилем идет Сингапур. Совершенно непонятно, зачем городу-государству столько вооружения. Но, наверное, близость с Китаем не дает спокойно жить. На третьем месте Сирия, на четвертом России – что вполне нормально и в объяснениях не нуждается. За Россией идут Иордания, Кипр и Кувейт, а на 8 месте – Азербайджан. Замыкают десятку Бахрейн и Саудовская Аравия.
Вернемся к Азербайджану. Военные расходы Азербайджана в этом году составили $3,2 млрд., а $ВВП – 67,5 млрд. В прошлом году Азербайджан заключил крупнейшую военную сделку с Израилем на сумму $1, 6 млрд. Кроме того, крупные партии вооружения были закуплены в России и ряде других стран. Против кого это вооружение закупается – совершенно ясно: не только против Армении, но и против Ирана, если война с которым все-таки начнется. Также понятно, что столько оружия для войны с Нагорным Карабахом совершенно не нужно. Но те силы, которые превращают Азербайджан в бочку с порохом, сильно рискуют. Социальная напряженность в республике, подогреваемая антиармянскими заявлениями и нагнетанием истерии может, в конце концов, взорвать сам Азербайджан. В умелых руках этот взрыв будет направлен на Армению и Карабах. Правда, после эйфории наступит отрезвление и те же штыки могут повернуться и против клана Алиевых.
Между тем, как мы и не раз писали, объемы нефтедобычи в Азербайджане неуклонно падают. Посол США в Азербайджане Ричард Морнигстар заявил, что запасы месторождений «Азери»-«Чыраг»-«Гюнешли» (АЧГ) будут уменьшаться и доходы энергетического сектора уже сократились. В этой связи он подчеркнул значимость диверсификации азербайджанской экономики. Касаясь развития ненефтяного сектора, посол отметил, что в ближайшие 10 лет Азербайджан должен избавиться от нефтегазовой зависимости. Так что Ильхаму Алиеву, если его клан продержится еще 10 лет, грозит банкротство, как финансовое, так и моральное. Судя по всему Баку спешно закупает дорогие игрушки, точно зная, что в скором времени не сможет себе позволить купить даже АК-47. Это конечно утрировано, но примерно так обстоят дела и восьмая строчка в рейтинге вряд ли должна быть предметом гордости в Баку.
Следует также сказать, что на Большом Кавказе избыток вооружения ни к чему хорошему не приводил. Никогда. Ни для обладателей, ни для тех, кто их снабжал. Не получилось бы как в песне: «Броня крепка и танки наши быстры», а на самом деле отступали до Москвы….