26 Դեկտեմբեր 2012 - 08:18 AMT
Ռուսաստանում մինչև 1 մլն ռուբլի տուգանք է սահմանվել 2014-ի ՕԽ տոմսերի վաճառքի կանոնները խախտելու համար
Դաշնության խորհուրդը հաստատել է 2014-ի Սոչիի Օլիմպիական խաղերի բացման և փակման արարողությունների և մրցումների տոմսերի վաճառքի կանոնները խախտելու դեպքում մինչև 1 մլն ռուբլի տուգանք սահմանելու մասին օրենքը:
Սահմանվել է, որ մինչև 2014-ի մարտի 16-ը Օլիմպիադայի և Պարալիմպիադայի արարողությունների և սպորտային միջոցառումների ժամանակ մուտքի տոմսերի գները կորոշվեն Միջազգային օլիմպիական և Միջազգային պարալիմպիկ կոմիտեների համաձայնագրերով, հաղորդում է rsport.ru-ն:
Մուտքի տոմսերի վաճառքի կարգը խախտելու համար առաջարկվում է սահմանել վարչական տուգանք. քաղաքացիների համար` 5-10 տոմսերի արժեքի չափով, պաշտոնյաների և անհատ ձեռներեցների համար` 10-20 տոմսերի արժեքի չափով (50 հազար ռուբլուց ոչ պակաս), իրավաբանական անձանց համար` 500 հազարից 1 մլն ռուբլի:
Անհատ ձեռներեցներին և իրավաբանական անձանց տուգանքի փոխարեն կարող է սպառնալ մինչև 90 օր գործունեության վարչական կասեցում:
Դաշնային օրենքն ուժի մեջ կմտնի 2013-ի հունվարի 15-ից:
Կառավարությունը հնարավորություն ունի հյուրանոցային սպասարկման արժեքի պետական կարգավորում իրականացնել Կրասնոդարի երկրամասի տարածքում մինչև 2014-ի հուլիսի 1-ը: Հյուրանոցային սպասարկման արժեքը որոշվում է` ելնելով հյուրանոցների կարգից կամ տեղակայման այլ միջոցներից, որոնք անցել են դասակարգում:

Совет Федерации одобрил закон об установлении штрафа до 1 миллиона рублей за нарушение правил продажи билетов на соревнования и церемонию открытия и закрытия Олимпийских игр в Сочи в 2014 году.
Устанавливается, что до 16 марта 2014 года включительно цены на входные билеты на посещение спортивных мероприятий и церемоний Олимпиады и Паралимпиады устанавливаются по соглашению с Международным олимпийским и Международным паралимпийским комитетами, передает rsport.ru.
За нарушение порядка продажи входных билетов предлагается установить административный штраф: для граждан – в размере стоимости 5-10 билетов, для должностных лиц и индивидуальных предпринимателей – в размере стоимости от 10 до 20 билетов (но не менее 50 тысяч рублей), для юрлиц – от 500 тысяч до 1 миллиона рублей.
Индивидуальным предпринимателям и юрлицам вместо штрафа может также грозить административное приостановление деятельности на срок до 90 суток.
Предлагается ввести сокращенный 10-дневный срок для рассмотрения судом дел по таким административным правонарушениям. Федеральный закон вступает в силу с 15 января 2013 года.
Также устанавливается возможность правительства осуществлять государственное регулирование стоимости гостиничного обслуживания на территории Краснодарского края на период до 1 июля 2014 года. Стоимость гостиничного обслуживания определяется исходя из категорий гостиниц или иных средств размещения, прошедших классификацию в порядке, установленном уполномоченным правительством РФ федеральным органом исполнительной власти.