29 Դեկտեմբեր 2012 - 13:36 AMT
Հարավային Կովկասը կարող է վերափոխվել. միլիարդատեր Բիձինա Իվանիշվիլիի գլխավորած «Վրացական երազանք» կոալիցիայի հաղթանակը: Իվանիշվիլիին Forbes-ի վիճակագրությունում զբաղեցնում է աշխարհի ամենահարուստ մարդկանց ցուցակի 153-րդ հորիզոնականը: Իվանիշվիլին գործարար է, ի տարբերություն Սահակաշվիլիի, ով փաստացի Վրաստանը վերածել է թյուրքական աշխարհի, մասնավորապես` Թուրքիայի և Ադրբեջանի, գերին: Հուսանք, որ Վրաստանի նոր կառավարությունը չի հետևի Սահակաշվիլիի քայլերին:
Ադրբեջանում ամեն ինչ նախկինի պես է. չնայած մամուլում տեղ գտած փառաբանող հոդվածներին, ինչ արդեն իսկ անպարկեշտ է, Իլհամ Ալիևի դիրքերն այնքան էլ կայուն չենԼ ՌԴ-ի և bp-ի հետ հարաբերությունների վատանալուց հետո, Բաքուն կարող է հանդես գալ որպես հերթական արաբական երկիր` իր բոլոր հետևանքներով: Հիմա Ալիևին շատ պետք կլիներ փոքրիկ, հաղթանակ բերող պատերազմ, ընդ որում, կապ չունի, թե ում հետ: Սակայն, ցավոք, Ադրբեջանի ԶՈւ-ի վիճակը, չնայած մեծ քանակությամբ գնվող ռազմատեխնիկայի, հաղթանակի երաշխիքներ չի տալիս: Ապարդյուն են նաև Ալիևի հույսերը` Իրանի դեմ ԱՄՆ ռազմական օպերացիայի վերաբերյալ: Կարող է ստացվել Սիրիայի պարագայում, սակայն Բաքվին այնտեղ չեն թողնի և առաջինը, ով դա կանի, Թուրքիան է:
Անցնող տարում ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում ոչինչ չի փոխվել, չնայած ԵԱՀԿ ՄԽ-ի համանախագահների` ինչ-ինչ նոր առաջարկների մասին հայտարարությունների: Սակայն, եթե մինչև 2012թ օգոստոստոս դեռևս բանակցությունների որոշակի հույսեր կային, ապա Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնումից հետո, բանակցային նորմալ գործընթացը կասեցվել է: Ընդհանուր առմամբ, նմանատիպ որևէ բանը սպասելի էր, ոչ թե Սաֆարովի ազատազրկումը, այլ առհասարակ, որև բան, որը կդադարեցներ բարձր մակարդակում հանդիպումները: Պետք է ընդգծել է, որ ՀՀ նախագահը երբեք էլ առանձնապես չի ձգտել Իլհամ Ալիևի հանդիպումների, արդարացիորեն ենթադրելով, որ խոսելու բան չկա: Ալիևը պետք է պայմանավորվի ԼՂՀ նախագահի հետ և մոտ ապագայում հենց այդպես էլ կլինի:
Առայժմ միջազգային հանրության դիրքորոշումները Ադրբեջանի նախագահի հարցում ամորֆ են, և եթե իրերն իրենց անուններով կոչենք, ապա այն հանցավոր է: Ալիևը մի ամբողջ ազգ ադրբեջանի թշնամի է կոչել: Իսկ միջազգային հանրությունը պարզապես «մեղորեն մատ է թափ տալիս»: Նույն կերպ էլ այն վարվեց Սաֆարովի արտահանձնման ժամանակ` քննադատական «հերթապահ» արտահայտություններ շռայլելով:
Իսկ Հայաստանը մինչ այդ պատրաստվում է նախագահական ընտրությունների: Ի դեպ, 2013-ին նախագահական ընտրություններ տեղի կունենան Հարավայի Կովկասի բոլոր 3 երկրներում: Եթե Հայաստանի և Ադրբեջանի պարագայում արդյունքերը կարելի է մոտավորապես կանխատեսել, ապա Վրաստանի դեպքում դա մի փոքր բարդ կլինի: Կարելի է կարծել, որ Իվանիշվիլին կգտնի հարմար թեկնածու, առավել ևս, որ ապագա նախագահը ակնհայտորեն կանի այն, ինչ նրան կասի վարչապետը: Եթե վարչապետը
Հաջորդ տարի ՌԴ-ն կփորձի ամրապնդել իր դիրքերը ամբողջ Կովկասում, չնայած դա բավականին դժվար կլինի: Այժմ Մոսկվայի համար ամենակարևորը Վրաստանին «վերադարձնելն» է: Հետո կարելի է Ադրբեջանի հետ հարցրեը պարզաբանել, մասնավորապես` ՌԼԿ-ի, ղարաբաղյան հակամրատության, խողովակաշարերի հարցում: Թուրքիայի, Իրանի, «արաբական գարնան» ավարտի մասին, մյուս անգամ:

Южный Кавказ может подвергнуться переформатированию: победа «Грузинской мечты» по главе с миллиардером Бидзиной (Борисом) Иванишвили, который согласно Forbes, занимает 153-е место среди самых богатых людей мира. Иванишвили – бизнесмен, в отличие от Саакашвили, который в погоне за весьма призрачным одобрением заокеанских хозяев, фактически сделал Грузию заложником тюркского мира, в частности Турции и Азербайджана. Будем надеяться, что новое правительство Грузии не будет наступать на те же грабли, что и Саакашвили.
В Азербайджане все по-старому – несмотря на поток славословий в прессе, который выглядит уже непристойно, положение Ильхама Алиева не так уж и прочно. После ухудшения отношений с bp и РФ, Баку рискует оказаться в роли очередной арабской страны со всеми вытекающими последствиями. Сейчас Алиеву очень нужна была бы маленькая победоносная война, причем все равно с кем. Но, увы, состояние ВС Азербайджана, несмотря на обилие закупаемой техники, не дает гарантий победы. Также тщетны надежды Алиева на возможную военную операцию США против Ирана. Правда, может получиться с Сирией, но Баку туда просто не подпустят и первым кто это сделает, будет Турция.
В уходящем году ничего не изменилось в переговорном процессе по урегулированию карабахского конфликта, несмотря на бодрые заявления сопредседателей МГ ОБСЕ о каких-то новых предложениях, которые можно обсудить. Но если до августа 2012 года еще были какие-то надежды на переговоры, то после экстрадиции Рамиля Сафарова из Будапешта в Баку на нормальном течении переговорного процесса был поставлен крест. В принципе, чего-то такого можно было ожидать – не освобождения Сафарова, так что-нибудь еще – лишь бы прекратить встречи на высшем уровне. Правда, надо подчеркнуть, что президент Армении никогда особо не стремился к встречам с Ильхамом Алиевым, справедливо полагая, что говорить не о чем. Алиев должен договариваться с президентом НКР и в обозримом будущем так оно и будет.
Пока же позиция мирового сообщества в отношении президента Азербайджана аморфна и, если уж называть вещи своими именами, преступна. Алиев объявляет целую нацию врагом собственного народа, во всех своих бедах винит армянское лобби – мировое сообщество мило грозит пальчиком. Так же оно повело себя и во время экстрадиции Сафарова –просто отделалось дежурными фразами осуждения.
Ну а Армения между тем готовится к президентским выборам. Кстати, в 2013 году пройдут во всех трех странах Южного Кавказа. И если в Армении и Азербайджане можно почти наверняка предсказать итоги выборов, то с Грузией немного сложнее. Но думается, Иванишвили найдет подходящую кандидатуру, тем более, что будущий президент явно будет делать то, что ему скажет премьер. Если, конечно, премьер усидит в кресле до осени 2013 года.
В следующем году РФ попытается упрочить свое положение на всем Кавказе, хотя это будет довольно трудно. Для Москвы сейчас главное – «вернуть» Грузию. А потом можно и с Азербайджаном разбираться, в частности, с РЛС, карабахским конфликтом, маршрутами трубопроводов. Мы намеренно ограничились только Южным Кавказом, о Турции и Иране, а также о том, когда закончится «арабская весна» – в следующий раз.