7 Հունվար 2013 - 11:24 AMT
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի կայքում կազմակերպվել է ստորագրահավաք հայ-թուրքական սահմանի բացման համար: Ստորագրահավաքի մասնակիցները ցանկանում են, որ Թուրքիան առանց նախապայմանների բացի սահմանը սիրիահայ փախստականների համար:
«Ստորագրահավաքին մասնակցելով` մենք կրկնակի կրճատում ենք սիրիահայերի` Հայաստան գալու դժվարությունները, քանի որ այսօր սիրիահայերը անցնում են կրկնակի երկար ճանապարհ, մտնում են իրենց համար բացարձակապես անծանոթ և անցագիր պահանջող Վրաստան:
Բաց սահմանի դեպքում հնարավոր կլինի առավոտյան Հալեպից դուրս գալով ուշ երեկոյան հասնել Երևան: Ավելի քան 60.000 մարդ է սպանվել Սիրիայում ընթացող պատերազմի հետևանքով:
Սիրիայում բնակվում են 200.000 հայեր, որոնց մեծ մասը ցանկանում է գալ Հայաստան:
Սիրիայից Հայաստան եկող ճանապարհը անցնում է Թուրքիայով, որը փակել է Հայաստանի հետ սահմանը դեռ 1993-ին, և դա մեծ դժվարություններ է ստեղծում փախստականների համար:
Ուստի, մենք խնդրում ենք կոչ անել Թուրքիային, որ վերջինս բացի իր ցամաքային սահմանը Հայաստանի հետ (գոնե փախստականների համար) առանց որևէ նախապայմանի:
21-րդ դարում փակ սահմաններ չպետք է լինեն»,-ասված է ստորագրահավաքի կազմակերպիչների տարածած հաղորդագրության մեջ:

7 Январь 2013 - 12:52 AMT
На сайте администрации президента США был инициирован сбор подписей для открытия турецко-армянской государственной границы. Организаторы хотят, чтобы Турция открыла границу с Арменией хотя бы для беженцев из Сирии.
Для присоединения к инициативе нужно следовать по ссылке, пройти короткую регистрацию и, подтвердив ее с электронной почты, нажать на кнопку “sign this petition”.
“Мы, подписанты петиции, просим
Призвать Турцию открыть свою границу с Арменией для беженцев из Сирии
В войне в Сирии уже убито 60.000 человек. Полмиллиона бежали от войны и смерти… Но многие миллионы не могут сделать того же.
В Сирии проживают около 200.000 этнических Армян, большинство которых хочет бежать в Армению, где они могут быть в безопасности, иметь жилье, работу и посещать школу (в Армении уже есть спец. школа для сирийских армян).
Однако, путь из Сирии в Армению лежит через Турцию, которая закрыла свои границы с Арменией в 1993-ом. Мы просим призвать Турцию без предусловий открыть свои границы с Арменией, хотя бы для беженцев из Сирии”, – говорится в петиции.