Թուրքիան հրաժարվել է 2020-ի ֆուտբոլի Եվրոպայի առաջնությունն ընդունելու գաղափարից: Երկրի համար գերակա կլինի 2020-ի Օլիմպիական խաղերի անցկացման հայտը, հայտարարել է Թուրքիայի ԱՕԿ փոխնախագահ Հասան Արաթը:
Մադրիդը, Տոկիոն և Ստամբուլը Միջազգային օլիմպիական կոմիտեին ներկայացրել են 2020-ի Օլիմպիադայի անցկացման համար հայտավորման գրքերը: Ստամբուլը ցանկանում էր միաժամանակ պայքարել EURO-2020-ն ընդունելու իրավունքի համար, սակայն ՄՕԿ-ը մտավախությամբ է վերաբերվում մեկ քաղաքում կամ երկրում երկու խոշոր իրադարձություն անցկացնելու գաղափարին` նախապատրաստության և հովանավորների հետ հնարավոր խնդիրների պատճառով: Դեկտեմբերին ՈւԵՖԱ-ն հայտարարել է այն մասին, որ EURO-2020-ի խաղերը տեղի կունենան մի քանի երկրներում:
«EURO-2020-ի գործը փակ է: Ես հուսով եմ, հիմա մարդիկ հասկանում են, որ առաջնահերթություն են խաղերը: Մենք խոստացել ենք մեր մարդկանց, որ շատ լավ կաշխատանեք դրա վրա»,- Արաթի խոսքերը փոխանցում է «Ռոյթերսը»:
2020-ի Օլիմպիական խաղերն ընդունող քաղաքը կընտրվի Բուենոս Այրեսում սեպտեմբերի 7-ին ՄՕԿ գործկոմի նիստում:

8 Январь 2013 - 07:27 AMT
Турция отказалась от идеи принять чемпионат Европы по футболу 2020 года, приоритетом для страны станет заявка на проведение Олимпийских игр 2020 года, заявил вице-президент НОК Турции Хасан Арат.
Стамбул, Мадрид и Токио подали официальные заявочные книги в Международный олимпийский комитет на проведение игр-2020. Стамбул хотел одновременно бороться и за право принять EURO-2020, однако МОК с большим опасением относится к проведению двух крупных событий в одном городе или стране из-за возможных проблем с подготовкой и спонсорами. В декабре УЕФА объявил о том, что матчи EURO-2020 пройдут сразу в нескольких странах.
“EURO-2020 дело закрыто. Я надеюсь, теперь люди понимают, что приоритетом являются игры. Ничто не сможет остановить нас. Мы обещали нашим людям, что будем очень хорошо работать над этим”, – приводит слова Арата Рейтер.
Город, который примет Олимпийские игры 2020 года, будет выбран на заседании исполкома Международного олимпийского комитета в Буэнос-Айресе 7 сентября.