ՖԻՖԱ-ն պատժամիջոցներ է սահմանել Բուլղարիայի և Հունգարիայի հավաքականների նկատմամբ նրանց երկրպագուների ռասիստական և հակասեմիթական գործողությունների համար: Ինչպես հաղորդում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը, միջազգային ֆուտբոլային ասոցիացիան ծանուցել է երկու երկրների ֆեդերացիաներին որոշման մասին, որն ընդունվել է ՖԻՖԱ-ի էթիկայի հարցերով հանձնաժողովի կողմից անցած տարվա նոյեմբերի 20-ին:
Բուլղարիայի հավաքականի երկրպագուները մեղավոր են ճանաչվել նրանում, որ 2012-ի հոկտեմբերին Դանիայի հավաքականի հետ 2014-ի աշխարհի առաջնության ընտրական խաղի ժամանակ վիրավորական արտահայտություններ են արել դանիացի պաշտպան Պատրիկ Մտիլիգիի հասցեին: Արդյունքում բուլղարական հավաքականը ստիպված կլինի առանց հանդիսատես անցկացնել Մալթայի հետ 2014-ի աշխարհի առաջնության ընտրական հանդիպումը, որը նախատեսված է այս տարվա մարտին:
Բուլղարական ֆուտբոլային միությունը տուգանվել է 37,9 հազար դոլարով:
Հունգարական ֆուտբոլային ասոցիացիան պատժամիջոցների է ենթարկվել Իսրայելի հավաքականի հետ ընկերական հանդիպման ժամանակ երկրպագուների հակասեմիթական արտահայտությունների համար: Ֆեդերացիան տուգանվել է 43,3 հազար դոլարով, իսկ Հունգարիայի հավաքականը ստիպված կլինի առանց երկրպագուների անցկացնել Ռումինիայի հետ 2014-ի ԱԱ-ի ընտրական խաղը: Խաղը պլանավորված է այս տարվա մարտին:

ФИФА подвергла санкциям национальные сборные Болгарии и Венгрии за расистские и антисемитские действия их болельщиков. Как передает ИТАР-ТАСС, международная футбольная организация со штаб- квартирой в швейцарском Цюрихе уведомила обе федерации о решениях, принятых Комитетом по этике ФИФА 20 ноября прошлого года.
Болельщики сборной Болгарии признаны виновными в том, что во время отборочного матча чемпионата мира 2014 года с командой Дании в октябре прошлого года они выкрикивали расистские оскорбления в адрес датского защитника Патрика Мтилиги. Игрок с танзанийскими корнями слышал в свой адрес нелицеприятные крики болельщиков каждый раз, когда касался мяча с того момента, как вышел на замену на 54-й минуте встречи. В итоге болгарской сборной придется провести без зрителей отборочный матч к ЧМ-2014 с командой Мальты, намеченный на 22 марта этого года. Болгарский же футбольный союз оштрафован на 37,9 тыс. долларов.
Венгерская футбольная федерация подвергнута санкциям за антисемитские выкрики болельщиков во время товарищеской игры команды Венгрии со сборной Израиля. Встреча состоялась в августе прошлого года в Будапеште. Федерация оштрафована на 43,3 тыс. долларов, а сборной Венгрии придется провести без болельщиков предстоящую отборочную игру ЧМ-2014 с румынами. Матч запланирован на март этого года.