11 Հունվար 2013 - 06:48 AMT
Մոսկվայի «Դինամոյի» և Հայաստանի հավաքականի դարպասապահ Ռոման Բերեզովսկին արտահայտվել է ֆուտբոլում դարպասապահների ռոտացիայի թեմայով և հայտարարել, որ դարպասապահներին հաճախ փոխելը սխալ է:
«Դարպասապահը չի կարող բոլոր խաղերն իդեալական անցկացնել: Հաջողությունը կարող է երես թեքել նրանից, երբեմն հանգստանալն օգտակար է լինում: Նման դեպքում շանս է ստանում երկրորդը: Իսկ դարպասապահներին հաճախ փոխելը սխալ է: Օրինակ, պաշտպանները վարժվում են մեկի խաղաոճին, և նրանց համար բարդ է անընդհատ փոխվելը»,- Բերեզովսկու խոսքերը հաղորդում է championat.com-ը:
Դարպասապահի խոսքով, նման իրավիճակում նա, ով չի խաղում, հուսահատվում է, սկսում ավելի վատ մարզվել, և, որպես կանոն, դեգրադացիա ապրել: Նա կարծում է, որ նման դեպքերում կարևոր է մարզչական հոգեբանական աջակցությունը, մարզչի մշտական ուշադրությունը և անհատական զրույցները. «Այդ ժամանակ փոխարինողը կգիտակցի թիմում իր դերի կարևորությունը»:

11 Январь 2013 - 06:16 AMT
Голкипер московского “Динамо” и сборной Армении Роман Березовский высказался на тему ротации вратарей в футболе и заявил, что часто чередовать голкиперов – неправильно.
“Вратарь не может проводить все матчи идеально. И удача от него может отвернуться, да и передохнуть порой бывает полезно. В таких случаях получает свой шанс второй. А часто чередовать голкиперов неправильно. Защитники, например, привыкают к манере одного, и все время переключаться им сложно”,- слова Березовского передает championat.com.
По словам голкипера, в подобной ситуации тот, кто не играет, опускает руки, начинает хуже тренироваться и, как следствие, деградировать. Он считает, что в подобных случаях важна грамотная тренерская психологическая поддержка, постоянное внимание тренера и индивидуальные беседы: “ Тогда дублер будет осознавать важность своей роли в команде, свою необходимость ей”.