Պատի բարձրությունը, որի շինարարությունը սկսվել է 2011թ, կլինի 3 մետր: Շինարարության հիմնական գաղափարը սահմանամերձ գյուղերի պաշտպանությունն է: Ադրբեջանական ԶԼՄ-ները արդեն նշանավորել են «Ղարաբաղյան Մեծ պատի» շինարարությունը՝ ճիշտ է, ինչպես հարկն է չբացատրելով, թե ինչի համար է կառուցվում այն: Պատը կառուցվում է տարածքների վերականգնման և վերակառուցման ադրբեջանական գործակալությունը: Շինարարության նախնական արժեքը գնահատվում է 300 մլն եվրո: Չնշենք, թե տրամադրվող գումարի առյուծի բաժինն ուր է ուղղվելու, սակայն մի կարևոր հարց է ծագում, թե ինչու՞ է կառուցվում այդ պատը: Ադրբեջանցի դիտորդները կարծում են, որ պատի շինարարությունը հակասում է Ադրբեջանի ղեկավարության հայտարարություններին այն մասին, որ մտադիր են շուտափույթ կերպով «ազատագրել» Ղարաբաղը: Նրանք նաև պնդում են, որ հայ քաղաքական գործիչներն ու ԶԼՄ-ները պատի շինարարությունը ներկայացնում են որպես Ադրբեջանի՝ Ղարաբաղը կորցնելու մտքի հետ հաշտվելու դրսևորում: Տարօրինակ կլիներ, եթե Հայաստանում այլ կերպ մտածեին: Այնուամենայնիվ, պատի կառուցումը պետք է Ալիևին ինչպես ինքնահաստատվելու, այնպես էլ սեփական ժողովրդին ցույց տալու, որ հոգ է տանում վերջինիս մասին: Խոսքն այն բնակիչների մասին է, ովքեր ապրում են սահմանամերձ շրջաններում և «տառապում՝ անընդհատ գնվելով հրաձգության տակ»: Եթե այդ տրամադրությամբ շարժվել, ապա Հայաստանի համար ավելի նպատակահրմար կլիներ կառուցել այդ պատը. դիպուկահարների գործողություններից մահանում են հայեր, այլ ոչ թե ադրբեջանցիներ: Բնակչության անվտանգության տեսանկյունից, պատն, իհրակե, անհրաժեշտ է: Սակայն այն նաև անհրաժեշտ է դասալքության դեպքերը կանխելու համար: Մի խոսքով կառուցվում է Մեծ Չինական կամ Բեռլինյան պատի նման մի բան:
Ընդհանրապես, հարկ է նշել, որ Ալիևը «հսկայամոլություն» ունի. նա հսկայական պալատ է կառուցել Հեյդար Ալիևի հիմնադրամի համար, որն այրվել է, հսկայական աշտարակ է կառուցել, որն իր բարձրությամբ մրցակցում է BurjDubai-ի հետ: Ամենամեծ դրոշի մասին արդեն չենք էլ խոսում. այն այնքան հաճախ է ընկել և պատռվել, որ անգամ ադրբեջանական մամուլն է դադարել խոսել դրա մասին: Ամբողջ աշխարհում Հեյդար Ալիևի հուշարձանների մասին խոսելն էլ մի տեսակ անհարմար է: Եվ հիմա էլ պատը…
Սակայն եթե լրջորեն մոտենանք հարցին, ապա պատնեշը նախ և առաջ ամրաշինական բնույթի կառույց է, որտեղ կարող են հրակնատներ պատրաստվել դիպուկահարների համար, հակառակորդին հետևելու համար ռադարներ և միջոցներ տեղադրվել՝ այդ թվում ՀՀՊ միջոցներ: Թեև վերջինի խնդիրը դժվար իրականանալի է, սակայն, ով իմանա: Զարմանալի չէ, որ պատի շինարարության վերաբերյալ տեղեկատվությունը հայտնվել է հիմա, երբ «Ստեփանակերտ» օդանավակայանից թռիչքների մեկարկին ուղղված աշխատանքները մեծ թափով են ընթանում:
Խնդիրն այն չէ՝ կկառուցվի արդյոք պատը, թե ոչ: Աշնանն Ադրբեջանում նախագահական ընտրություններ են սպասվում, որոնց արդյունքում Ալիևը կհաղթի: Ամենայն հավանականությամբ, պատի մասին տեղեկությունները նախապես լավ հաշվարկված նախընտրական քարոզարշավի մեկնարկային քայլ է: Ալիևը կհաղթի ընտրություններում, սակայն այդ հարցում պետք է գոնե որոշակի փոփոխություն ներկայացնել Արևմուտքին: Պետք է այնպես անել, որպեսզի ընտրության արդյունքները լինեն 70-75 տոկոսի ընդունելի մակարդակում: Նմանատիպ քայլերը կօգնեն Ալիևին: Չեն կարող չօգնել, քանի որ խաղադրույքը չափազանց մեծ է: Եթե հանկարծ նա արժանանա նույն ճակատագրին, ինչ Միխայիլ Սահակաշվիլին, ապա նրա համար ավելի դժվար կլինի «գլուխն ազատել». Արևմուտքի համար Վրաստանն, այնուամենայնիվ, «ժողովրդավարության խարիսխ» էր, ինչը չի կարելի ասել Ալիևի մասին: Իսկ պատը…կաղմկեն և կմոռանան, քանի որ բացի Ադրբեջանի նախագահից այն ոչ մեկին պետք չէ:

Стена будет высотой в 3 метра, и ее строительство началось еще в 2011 году. Основная идея строительства – защита приграничных сел. Азербайджанские СМИ уже окрестили строительство «Великой Карабахской стеной», правда, так и не удосужившись внятно объяснить всем, для чего эта стена строится. Строит стену азербайджанское Агентство по восстановлению и реконструкции территорий. Предварительная стоимость оценена в 300 млн. евро. Не будем говорить, куда пойдет львиная доля выделенных на это дело средств, зададимся лучше вопросом – зачем нужна стена. Азербайджанские наблюдатели считают, что строительство стены идет вразрез с заявлениями руководства Азербайджана о решимости скорейшего «освобождения» Карабаха. Они также утверждают, что армянские политики и СМИ преподносят строительство стены как примирение Азербайджана с потерей Карабаха. Было бы странно, если в Армении считали бы иначе. Тем не менее, строительство стены нужно Ильхаму Алиеву – как для самоутверждения, так и для того, чтобы показать своего народу, что он о нем заботится. В данном случае – о жителях прифронтовых районов, которые «страдают от обстрелов». Если следовать этой логике, стену резоннее строить Армении – от снайперских выстрелов гибнут армяне, но отнюдь не азербайджанцы. С точки зрения безопасности населения, стена конечно нужна. Но она нужна и для того, чтобы пресекать случаи дезертирства. Словом, что-то вроде Великой-Китайской-Берлинской стены.
Вообще надо сказать, что у Алиева страсть к гигантомании. То он строит огромный дворец для Фонда Гейдара Алиева, который благополучно сгорел, то он возводит башню, конкурирующую с Burj Dubai. О самом большом флаге мы уже не говорим – он столько раз падал и рвался, что даже бакинская пресса перестала о нем писать. О памятниках Гейдару Алиеву по всему миру и говорить как-то неловко. И вот теперь стена. Ну, чем бы дитя не тешилось…
Однако если говорить серьезно, то строительство заграждения – это прежде всего фортификационное сооружение, в котором могут быть проделаны бойницы для снайперов, радары и масса других средств слежения за противником, включая средства ПВО. Правда, последнее вряд ли осуществимо, но кто знает. Не удивительно, что информация о строительстве стены появилась именно сейчас, когда работы по подготовке к полетам из аэропорта «Степанакерт» идут полным ходом.
Будет построена стена или нет – вопрос совсем в другом. Осенью в Азербайджане пройдут президентские выборы, на которых победит Ильхам Алиев. Скорее всего, информация о стене – просто хорошо рассчитанный ход для начала предвыборной кампании. Победить-то Алиев победит, но сейчас ему нужно хотя бы сделать небольшую видимость для Запада по поводу выборов, сделать так, чтобы итоговые цифры были приемлемыми – на уровне 70-75%. Подобного рода непопулярные шаги помогут Ильхаму Алиеву. Не могут не помочь, ибо на карту поставлено слишком многое. Если вдруг его постигнет участь Михаила Саакашвили, ему выкручиваться будет труднее – все-таки для Запада Грузия была «маяком демократии», чего нельзя сказать об Алиеве. А стена… пошумят и забудут, благо она никому кроме президента Азербайджана не нужна.