ՖԻՖԱ-ի կանոնադրական փաստաթղթերի վերամշակման գործընթացի շրջանակներում հունվարի 24-ին Նյոնում եվրոպական ֆուտբոլի տանը տեղի կունենա ՈՒԵՖԱ-ի ազգային ասոցիացիաների նախագահների և գլխավոր քարտուղարների հանդիպումը:
Հանդիպմանը կքննարկվեն ՖԻՖԱ-ի կանոնադրության համար առաջարկված մի շարք շտկումներ: Հանդիպումն անցկացվում է ՖԻՖԱ-ի խնդրանքով կազմակերպության կազմի մեջ մտնող բոլոր ազգային ասոցիացիաների հետ հնարավոր շտկումների առիթով խորհրդակցելու շրջանակներում: Հանդիպումից հետո կկայանա ՈւԵՖԱ-ի գլխավոր քարտուղար Ջանի Ինֆանտինոյի մասնակցությամբ մամլո ասուլիս:
«ՈւԵՖԱ-ն ցանկանում է համոզվել նրանում, որ ՖԻՖԱ-ի կանոնադրական փաստաթղթերի վերամշակման գործընթացում կպահպանվեն արդյունավետ կառավարման սկզբունքները և բոլոր շտկումները հստակ կբացատրվեն մեր ազգային ասոցիացիաներին, որպեսզի նրանք կարողանան որոշել իրենց դիրքորոշումը»,- ասել է ՈւԵՖԱ-ի գլխավոր քարտուղարը:
Օրակարգի գլխավոր կետերն են. ՖԻՖԱ-ի կանոնադրությունում շտկումների քննարկումը` հաստատված 2012-ին ՖԻՖԱ-ի կոնգրեսում, ՖԻՖԱ-ի կանոնադրությունում առաջարկված պոտենցիալ ուղղումների քննարկումը, այդ շտկումների նկատմամբ ՈւԵՖԱ-ի ասոցիացիաների դիրքորոշումը:

11 Январь 2013 - 11:21 AMT
24 января в Ньоне состоится встреча президентов и генеральных секретарей национальных ассоциаций УЕФА
В рамках процесса по переработке уставных документов ФИФА 24 января Дом европейского футбола в Ньоне примет встречу президентов и генеральных секретарей национальных ассоциаций УЕФА. На ней будет подробно обсуждаться ряд предложенных поправок к Уставу ФИФА.
Встреча проводится по просьбе ФИФА в рамках консультаций по поводу возможных поправок со всеми входящими в состав организации национальными ассоциациями. Сразу после нее состоится пресс-конференция с участием генерального секретаря УЕФА Джанни Инфантино.
“УЕФА желает убедиться в том, что в процессе по переработке уставных документов ФИФА сохранятся принципы эффективного управления и что все поправки будут четко разъяснены нашим национальным ассоциациям, чтобы они могли определить свою позицию. Эти вопросы уже обсуждались на уровне конфедераций, но теперь нам нужно, чтобы наши ассоциации выразили свои мнения. После того, как мы их услышим, они будут переданы для дальнейшего рассмотрения Исполнительному комитету УЕФА, который заседает днем позже”, – сказал генсек УЕФА.
Главные пункты на повестке дня: Рассмотрение поправок к Уставу ФИФА, утвержденных на Конгрессе ФИФА 2012 года, обсуждение остальных предложенных поправок к Уставу ФИФА, обсуждение остальных потенциальных поправок к Уставу ФИФА, позиция ассоциаций УЕФА по отношению к этим поправкам.