Հունվարի 11-ին Տիգրան Պետրոսյանի անվան շախմատի տանը կայացել է Հայաստանի տղամարդկանց շախմատի 73-րդ առաջնության վիճակահանությունը:
Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիայի փոխնախագահ Սմբատ Լպուտյանը նշել է, որ Հայաստանի առաջնությունն ամենահետաքրքիրներից մեկն է, որովհետև միշտ ընթանում է թեժ պայքարում: «Հուսով եմ, որ այս տարի էլ մենք ականատես կլինենք շատ գեղեցիկ հանդիպումների: Բոլորին մաղթում եմ լավ ելույթներ և հաջողություն»,- ասել է Լպուտյանը:
Առաջին տուրում կայանալու են հետևյալ հանդիպումները` Տիգրան Պետրոսյան-Հրանտ Մելքումյան, Ռոբերտ Հովհաննիսյան- Ավետիք Գրիգորյան, Տիգրան Քոթանջյան-Արման Փաշիկյան, Հովիկ Հայրապետյան- Սամվել Տեր-Սահակյան, Ռոբերտ Աղասարյան-Զավեն Անդրիասյան:
Առաջնությունն ընթանալու է շրջանաձև մրցակարգով և խաղարկվելու է 9 տուր: 1-3-րդ տեղերը զբաղեցրածները իրավունք են ստանալու մասնակցելու 2014 թվականի Հայաստանի առաջնությանը, իսկ 1-5-րդ տեղերը` Եվրոպայի անհատական առաջնությանը: Դրամական պարգևներ են ստանալու մինչև 5-րդ տեղերը զբաղեցրածները:

11 Январь 2013 - 14:49 AMT
Жеребьевка 73-го мужского чемпионата Армении по шахматам состоялась в ереванском Доме шахмат им. Тиграна Петросяна 11 января.
Вице-президент Шахматной федерации Армении, гроссмейстер Смбат Лпутян отметил, что чемпионат Армении является одним из самых интересных, поскольку всегда проходит в напряженной борьбе.
“Надеюсь, в этом году мы станем свидетелями интересных встреч. Желаю всем успешных выступлений и удачи”, – сказал Смбат Лпутян.
В первом туре состоятся следующие встречи: Тигран Петросян – Грант Мелкумян, Роберт Ованнисян – Аветик Григорян, Тигран Котанджян – Арман Пашикян, Овик Айрапетян – Самвел Тер-Саакян, Роберт Агасарян – Завен Андриасян.
Чемпионат будет проведен по круговой системе и будет состоять из 9 туров. Шахматисты, занявшие 1-3 места, получат возможность принять участие в чемпионате Армении 2014 года, а спортсмены, занявшие 1-5 места – в личном чемпионате Европы.