17 Հունվար 2013 - 07:06 AMT
Խոսեպ Գվարդիոլան համաձայնվել է խաղաշրջանի ավարտին գլխավորել «Բավարիան»: Իր աշխատանքային պարտականությունների կատարմանը մասնագետը ձեռնամուխ կլինի հուլիսին, իսկ պայմանագրի ժամկետը նախատեսված է մինչև 2016-ի ամառ:
Գվարդիոլան լքել է «Բարսելոնան» անցած խաղաշրջանի ավարտին: Մյունխենում Գվարդիոլան կփոխարինի Յուպ Հայնկեսին, ով ավելի վաղ հայտարարել է իր մարզական գործունեությունն ավարտելու մասին:
«Մենք շատ ուրախ ենք, որ հաղթել ենք Պեպ Գվարդիոլայի համար մրցակցությունում, ում իրենց մոտ ցանկանում էին տեսնել շատ առաջատար ակումբներ: Գվարդիոլան մոլորակի ամենահաջողակ մարզիչներից է, և մենք չենք կասկածում, որ նա շատ օգուտ կբերի ոչ միայն «Բավարիային», այլ նաև ողջ գերմանական ֆուտբոլին: Մենք անհամբերությամբ սպասում ենք 2013-ի հուլիսին, երբ կսկսվի մեր համագործակցությունը»,- ասել է «Բավարիայի» նախագահ Կարլ Հայնց Ռումենիգեն:
Չորս տարվա ընթացքում Պեպը հասել է անասելի հաջողությունների: Նա երեք անընդմեջ հաղթանակ է տարել Իսպանիայի առաջնությունում, 2009-ին և 2011-ին տոնել հաղթանակ ՈՒԵՖԱ-ի Չեմպիոնների լիգայում, երկու անգամ հաղթանակ տարել ՈՒԵՖԱ-ի սուպերգավաթում և ՖԻՖԱ-ի աշխարհի ակումբային առաջնությունում:

17 Январь 2013 - 06:17 AMT
Хосеп Гвардиола согласился по окончании сезона возглавить “Баварию”. К исполнению своих рабочих обязанностей испанский специалист приступит в июле, а срок контракта рассчитан до лета 2016 года.
Гвардиола покинул “Барселону” в конце прошлого сезона. С тех пор его сватали во множество ведущих клубов и сборных, однако выиграла эту заочную гонку “Бавария”. В Мюнхене Гвардиола сменит Юппа Хайнкеса, который ранее объявил о грядущем завершении тренерской деятельности.
“Мы очень рады, что выиграли конкуренцию за Пепа Гвардиолу, которого хотели видеть у себя многие ведущие клубы. Гвардиола – один из самых успешных тренеров на планете, и мы не сомневаемся, что он принесет немало пользы не только “Баварии”, но и всему немецкому футболу. Мы с нетерпением ждем июля 2013 года, когда начнется наше сотрудничество”, – подчеркнул президент "”Баварии” Карл-Хайнц Румменигге.
За четыре года в “Барселоне” Пеп добился небывалых успехов. Он выиграл три чемпионата Испании кряду, в 2009 и 2011 годах отпраздновал триумф в Лиге чемпионов УЕФА, а также по два раза побеждал в Суперкубке УЕФА и на клубном чемпионате мира ФИФА. В ходе триумфальной кампании в ЛЧ-2008-09 его “Барса” на стадии 1/4 финала разгромила “Баварию” с общим счетом 5:1.