Ռուսաստանի ԱԻՆ-ը մինչև տարեվերջ կավարտի 2014-ի ձմեռային Օլիմպիական խաղերի ժամանակ արտակարգ պատահարների դեպքում անվտանգության ապահովման նախապատրաստությունը, լրագրողներին հաղորդել է փոխնախարար Պավել Պլատը:
Հինգշաբթի օրը Դոնի Ռոստովում նրա ղեկավարությամբ ընթանում է խորհրդակցություն` նվիրված արտակարգ պատահարներից բնակչության և տարածքների պաշտպանության հարցերով ԱԻՆ Հարավային տարածաշրջանային կենտրոնի աշխատանքի արդյունքներին:
«Մենք հաշվարկել ենք ռիսկերը, որոնք կարող են լինել Օլիմպիադայի ժամանակ և հաշվի առել մարդկանց և տեխնիկայի անհրաժեշտ քանակությունը: Ավելի քան 1000 մարդ և շուրջ 300 միավոր տեխնիկա անմիջականորեն կզբաղվեն անվտանգության ապահովման հարցերով»,- Պլատի խոսքերը հաղորդում է rsport.ru-ն:
Նա հավելել է, որ նախատեսվում է մոտ 300 հոգու ներգրավել այլ շրջաններից:
«Խմբավորումը գրեթե ստեղծված է. մենք գիտենք, թե ինչպիսի ուժեր և տեխնիկա է այստեղ լինելու, ինչ է անհրաժեշտ նրանց հարմարավետության համար»,- հավելել է փոխնախարարը:

17 Январь 2013 - 09:58 AMT
МЧС России до конца этого года завершит подготовку по обеспечению безопасности в случае ЧС на ОИ-2014
МЧС России до конца этого года завершит подготовку по обеспечению безопасности в случае ЧС на Олимпийских зимних играх в 2014 году, сообщил журналистам замглавы министерства Павел Плат.
В четверг в Ростове-на-Дону под его руководством проходит совещание, посвященное итогам работы Южного регионального центра МЧС по защите населения и территорий от ЧС.
“Мы просчитали риски, которые могут быть во время Олимпиады и под них просчитали необходимое количество людей и техники. Всего будет более 1 тысячи человек и около 300 единиц техники только непосредственно заниматься обеспечением безопасности”, – слова Плата передает rsport.ru.
Он добавил, что около 300 человек для этого планируется привлечь из других регионов. “Группировка практически создана: мы знаем, какие силы и техника здесь будут, где они будут размещаться, что нужно для их комфорта и тех, кто приедет на Олимпийские игры”, – добавил замминистра. Время полной готовности МЧС планируется уже в конце этого года, уточнил он.