18 Հունվար 2013 - 08:54 AMT
Ըստ Ալժիրի ԱԳՆ-ից ստացված նախնական տեղեկությունների, երկրի հարավ-արևելքում նավթագազային օբյեկտում պատանդ վերցված օտարերկրացիների թվում Հայաստանի քաղաքացի չի եղել: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ին է հայտնել Հայաստանի ԱԳՆ մամլո քարտուղար Տիգրան Բալայանը:
Չորեքշաբթի առավոտյան «Ալ Քայիդայի» հետ կապ ունեցող մի քանի տասնյակ գրոհայիններ հարձակվել են նավթային ոլոտի աշխատակիցների բնակելի համալիրի վրա Ալժիրի հարավ-արևելքում: Ահաբեկիչները պատանդ են վերցրել 40 օտարերկրացիների ու տեղաբնակների:
Հինգշաբթի օրը Ալժիրի բանակն ավարտեց գրավված օբյեկտի ազատագրման գործողությունը: Հակաահաբեկչական գործողության զոհ դարձան 30 պատանդներ, այդ թվում 7 օտարերկրացի քաղաքացիներ:
Ավելի վաղ Ալժիրի հեռուստատեսությունը հայտնել էր, որ գործողության արդյունքում զոհվել է 4 օտարերկրացի՝ Բրիտանիայի երկու քաղաքացի և երկու ֆիլիպինցի: Ըստ նոր տվյալների, զոհերի թվում են նաև երկու ճապոնացի և ֆրանսիացի:
Ըստ նույն աղբոյւրի, Ալժիրի ուժային կառույցները ոչնչացրել են առնվազն 11 գրոհայինների, որոնց թվում կան եգիպտացի, թունիսցիներ, լիբիացիներ, Մալիի և Ֆրանսիայի քաղաքացիներ: Ալժիրի ներքին գործերի նախարար Դահու ուլդ Կաբլիան հայտարարել է, որ ահաբեկչական խմբավորումը երկիր է ներթափանցել Լիբիայից: Ավելի վաղ իրենք գրոհայինները հայտարարել էին, որ «Ալ Քայիդայի» անդամներ են ու եկել են Մալիի հյուսիսից, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:

Согласно полученным из МИД Алжира предварительным сведениям, среди иностранных граждан, взятых в заложники на нефтегазовом объекте на юго-востоке страны, граждан Армении не было. Об этом PanARMENIAN.Net сообщил пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян.
В среду утром несколько десятков боевиков связанной с "Аль-Каидой" группировки атаковали жилой комплекс нефтяников, работавших на месторождении газа на юго-востоке Алжира. Террористы захватили порядка 40 иностранных граждан и местных жителей.
В четверг алжирская армия закончила операцию по освобождению захваченного террористами объекта. Жертвами контртеррористической операции стали 30 заложников, среди которых семь иностранных граждан.
Ранее алжирское государственное телевидение сообщало, что в ходе операции погибли четыре иностранца — два британских гражданина и два филиппинца. По новым данным, среди жертв также два японца и француз.
Согласно тому же источнику, что алжирские силовики уничтожили не менее 11 боевиков, среди которых есть египтяне, тунисцы, ливийцы, малиец и гражданин Франции. Министр внутренних дел Алжира Даху ульд Каблиа заявил, что террористическая группировка, атаковавшая нефтегазовый комплекс, проникла в страну из Ливии. Ранее сами боевики заявляли, что являются членами "Аль-Каиды" и пришли с севера Мали, передает РИА Новости.