Կհաջողվի դա Իվանիշվիլիին, թե ոչ, դժվար է ասել, առավել ևս, որ նախագահն առայժմ պաշտոնավարում է և վայելում Արևմուտքի աջակցությունը: Ճիշտ է, ոչ այն աստիճան, որքան մի քանի տարի առաջ, սակայն, ինչևէ, միտումը դեռևս շարունակվում է: Սահակաշվիլիի արևմտյան հովանավորների անհանգստությունը հասկանալի է. նրանք բոլորովի չեն ցանկանում դրյեֆ Ռուսաստանի ուղղությամբ: Ուզում են նրանք դա, կամ ոչ, սակայն դրեյֆն ակնհայտ է, թեև ԱԳ նախարարն ու ինքը Իվանիշվիլին ասել են, որ երկրի արտաքին քաղաքական կուրսը չի փոխվի: Ասելն ասում են, սակայն իրականում ամեն ինչ այդքան էլ հեշտ չէ: Երևան կատարած այցի ժամանակ Բիձինա Իվանիշվիլին հայտարարել է. «Ցանկանում եմ ասել, որ բազմաթիվ հայ ընկերներ ունեմ ինչպես Վրաստանում, այնպես էլ երկրի սահմաններից դուրս, մասնավորապես՝ Ռուսաստանում: Ընտրություններից առաջ այցելել եմ հայաբնակ շրջաններ, որտեղ ջերմ ընդունելության եմ արժանացել: Մենք լավ ենք հասկանում միմյանց և ընտրությունների արդյունքներն ապացուցեցին դա: Իմ գլխավորած կառավարությունը կանի ամեն բան, որպեսզի հայերը զգան, որ ապրում են իրենց երկրում: Կանենք ամեն բան նրանց ինտեգրացիայի համար և կիրականացնենք բոլոր խոստումները»:
Հայկական թեման շոշափվել է նաև Կաթողիկոս Գարեգին 2-րդի հետ հանդիպման ժամանակ: Բիձինա Իվանիշվիլին հաղորդել է կաթողիկոսին, որ հանձնարարել է վիրահայոց դպրոցներում «Հայոց պատմության» դասընթաց կազմակերպել: Ինչ վերաբերում է հայկական եկեղեցիներին, ապա Վրաստանի վարչապետը խոստացել է, որ անձամբ կհետևի եկեղեցիների վերականգնման գործընթացին և, որ անհապաղ կձեռնարկվեն բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ Վրաստանում հայկական եկեղեցիները պահպանելու համար: Իսկ Ջավախքից հայազգի քաղաքական ակտիվիստ Վահագն Չախալյանի ազատ արձակման կապակցությամբ Իվանիշվիլին նշել է, որ հարցը ներկայումս քննարկման փուլում է:
Երևանում, իհարկե, խոսք է գնացել Աբխազական երկաթգծի միջոցով հաղորդակցությունը վերականգնելու հնարավորության մասին, սակայն…մի շարք խնդիրների լուծումից հետո: «Կարծում եմ, որ դա հնարավոր է…Դուք գիտեք, որ երկու երկրների՝ Հայաստանի և Վրաստանի, հարաբերությունների մեջ խնդիրներ չկան: Սակայն մենք մեծ խնդիրներ ունենք Ռուսաստանի հետ: Խնդիրները շատ մեծ էին, և դրանք, ցավոք, դեռևս գոյություն ունեն: Մենք մեծ հույս ունենք և փորձում ենք վերականգնել և կարգավորել Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները: Ամենախորը և խնդրահարույց հարցը Վրաստանի տարածքային ամբողջականությանն է վերաբերում… Դա երևի այդքան էլ արագ չի լինի»,-ասել է Իվանիշվիլին, հավելելով, որ խնդիրները կարելի է լուծել ավելի արագ և ավելի շուտ, եթե երկու կողմերն էլ այդ հարցում կամային գտնվեն: Վրացական կողմն այդ առումով պատրաստակամ է:
Միանգամից հետևել է Սահակաշվիլիի արձագանքը. «Վրաստանից Աբխազիա երկաթգծի աշխատանքի վերականգնումը չի համապատասխանում Թբիլիսիի շահերին: Իվանիշվիլիի՝ Հայաստանում արված հայտարարությունը տագնապահարույց է և հաշվի չի առնում Վրաստանի ռազմավարական և աշխարհաքաղաքական շահերը»,-հայտարարել է նա: Սահակաշվիլին բողոքել է նաև նրանից, որ «Վրաստանի հարաբերությունները Թուրքիայի հետ լրջորեն վատացել են»: «Բազմաթիվ թուրքական ներդրումներ դադարեցվել են: ՆԱՏՕ-ին ինտեգրվելու հարցում Թուրքիան մեր գլխավոր կողմնակիցն է: Թուրքիայի հետ հարաբերություններում խնդիրների առաջացման պարագայում՝ մենք կկորցնենք ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու պատմական հնարավորությունը: Վրաստանի ռազմավարական դաշնակիցն է նաև Ադրբեջանը, ուստի անթույլատրելի է հապճեպորեն հարցեր առաջադրելը՝ առանց մեր հարևանների հետ խորհրդակցություններ անցկացնելու: Հուսով եմ, որ դա չմտածված հայտարարություն էր, և եթե դա այդպես չէ, ապա մենք ծանր հետևանքների կբախվենք»,-հայտարարել է նախագահը: Նկատենք, որ նախքան Բաքու այցելելը Բիձինա Իվանիշվիլին խոսում էր Ղարս-Ախալքալաք-Բաքու երկաթգծի նախագծի աննպատակահարմարության մասին:
Վրաստանի նախագահին հասկանալ կարելի է. այն ամենը, ինչ նա «դասավորում էր» իր մահմեդական հարևանների համար, աչքի առջև փլուզվում է: Չենք խոսում ԱԳ նախարար Մայա Փանջիկիձեի հայտարարության մասին՝ կապված Կովկասում հակամարտությունների հետ:
Ճիշտ է, դեպի Ռուսաստան լուրջ հակվածության մասին վրացի ԱԳ նախարարը դեռևս չի խոսել. դա վերջնականապես հայտնի կդառնա նախագահական ընտրություններից հետո: Սակայն ստեղծված երկիշխանությունը բացարձակապես պետք չէ ոչ Վրաստանին, ոչ հարևաններին. 1990-ականների քաղաքացիական պատերազմը դեռևս շատերի հիշողության մեջ է:

18 Январь 2013 - 13:59 AMT
Удастся это Иванишвили или нет – сказать трудно, тем более, что президент пока на месте и также пользуется поддержкой Запада. Правда не в той степени, какая была несколько лет назад, но все же. Обеспокоенность западных покровителей Саакашвили понятна – они совершенно не хотят дрейфа в сторону России. Однако хотят они этого или нет – дрейф налицо, хотя глава МИД и сам Иванишвили говорят, что внешнеполитический курс страны остается неизменным. Но говорить-то говорят, а вот на самом деле все не так просто. В ходе визита в Ереван, Бидзина Иванишвили заявил: «Я хочу сказать, что у меня есть много друзей-армян как в Грузии, так и за ее пределами, в частности, в России. Перед парламентскими выборам я посетил армянонаселенные районы, где меня тепло встретили. Мы хорошо понимаем друг друга, и результаты выборов это доказали. Возглавляемое мной правительство сделает все, чтобы армяне чувствовали, что живут в своей стране, сделает все для их интеграции и выполнит все данные обещания».
Армянская тема также была затронута и во время встречи с Католикосом Всех армян Гарегином II. Бидзина Иванишвили сообщил Его Святейшеству, что поручил организовать в армянских школах Грузии обучение по предмету «История армянского народа» Что касается армянских церквей, то грузинский премьер пообещал, что он лично проследит за организацией восстановления церквей, и что незамедлительно будут предприняты все необходимые шаги для сохранения армянских церквей в Грузии. А относительно освобождения армянского политического активиста Джавахка Ваагна Чахаляна грузинский премьер отметил, что вопрос находится на стадии рассмотрения.
И, конечно, в Ереване зашла речь о возможности восстановления сообщения по Абхазской железной дороге, но…. при решении ряда проблем. «Я думаю, что это возможно… Вы знаете, что в отношениях между двумя странами – Грузией и Арменией Грузией проблем нет. Но у нас очень большая проблема в отношениях с Россией. Проблемы были очень большими, и они остаются, к сожалению, до сих пор. Мы очень надеемся и стараемся, чтобы как можно быстрее восстановить и урегулировать отношения с Россией. Глубокие и самые проблемные вопросы – это территориальная целостность Грузии… Это, наверное, не будет очень быстро», – сказал Иванишвили, добавив, что вопросы можно решить быстрее и раньше, если будет воля со всех сторон. Грузинская сторона эту готовность заявляет.
И сразу же последовала реакция президента Саакашвили. «Восстановление работы железной дороги из Грузии в Абхазию не отвечает интересам Тбилиси. Заявление Иванишвили, которое он сделал в Армении, тревожное и не учитывает стратегические и геополитические интересы Грузии, – заявил он. Также Михаил Саакашвили посетовал на то, что «с Турцией у Грузии серьезно осложнились отношения». «Много турецких инвестиций приостановлено. Турция является нашим главным сторонником в вопросе интеграции в НАТО. Созданием проблем в отношения с Турцией мы теряем исторический шанс вступления в НАТО. Также стратегическим союзником Грузии является Азербайджан, поэтому недопустимо выдвижение вопросов наспех, без серьезных консультаций со всеми нашими соседями. Надеюсь, что это было необдуманное заявление, и если это не так, то мы имеем дело с тяжелым явлением», – заявил президент. Заметим, что до визита в Баку Бидзина Иванишвили говорил о нецелесообразности проекта железной дороги Карс-Ахалкалаки-Баку.
Президента Грузии понять можно – все, что он «налаживал» в угоду своим мусульманским соседям, разваливается на глазах. Мы уже не говорим о заявлении главы МИД Грузии Майи Панджикидзе по поводу конфликтов на Кавказе, перевранном азербайджанскими СМИ.
Правда, говорить о серьезном крене в сторону России грузинской внешней политики пока рано, это станет окончательно ясно после президентских выборов. Но сложившееся двоевластие совершенно не нужно ни Грузии, ни соседям – гражданская война 1990-х годов еще на памяти у многих.