Երևանում ավարտվել է Հայաստանի շախմատի կանանց առաջնությունը: Հայաստանի չեմպիոնուհի է դարձել միջազգային վարպետ Աննա Հայրապետյանը: Վերջին տուրում նա հաղթանակ է տարել Մարինա Գասպարյանի նկատմամբ և նվաճել չեմպիոնական տիտղոսը:
9-ը հնարավորից Հայրապետյանը վաստակել է 7 միավոր և առաջին անգամ դարձել Հայաստանի չեմպիոնուհի: Հայրապետյանը ստացել է 300 հազար դրամ և 2013թ-ին Հայաստանի հավաքականի կազմում հանդես գալու իրավունք:
Երկրորդ հորիզոնականը 6.5 միավորով զբաղեցրել է Արմինե Բաբայանը: Նույնքան միավոր է վաստակել նաև Նարինե Գասպարյանը, սակայն լրացուցիչ ցուցանիշներով նա բրոնզե մեդալի է արժանացել: Շախմատիստուհիները վաստակել են, համապատասխանաբար, 200 և 150 հազար դրամ:

21 Январь 2013 - 14:50 AMT
В Ереване завершился чемпионат Армении по шахматам среди женщин. Чемпионкой Армении стала международный мастер Анна Айрапетян. Она в последнем туре одержала победу над Маринй Гаспарян и завоевала чемпионский титул.
Айрапетян из девяти возможных набрала 7 очков и впервые стала чемпионкой Армении. Айрапетян получила 300 тыс. драмов и право в 2013 году выступать за сборную Армении.
Второе место заняла Армине Бабаян с 6,5 очками. Столько же очков набрала и Нарине Гаспарян, но по дополнительным результатам она завоевала бронзовую медаль. Шахматистки заработали 200 и 150 тыс. драмов соответственно.