Կազանում 2013-ի Ունիվերսիադայի կրակը Վլադիվոստոկի ճանապարհին փոթորկի պատճառով կտեղափոխվի ինքնաթիռով, հայտարարել է «Ռոսռիբոլովստվոյի» հասարակության հետ կապերի կենտրոնի ղեկավար Ալեքսանդր Սավելևը, հաղորդում է rsport.ru-ն:
Ավելի վաղ ԶԼՄ-ները հաղորդել են, որ «Սեդով» առագաստանավը, որի վրա գտնվում է 2013-ի Ունիվերսիադայի կրակով անոթը, փոթորկի պատճառով կարող է չհասցնել հունվարի 25-ին կրակը տեղափոխել Վլադիվոստոկ: Պլանավորվում է կրակը հասցնել Ռուսական կղզու Հեռավորարևելյան դաշնային համալսարանի սպորտային համալիր հունվարի 25-ին, որտեղ կայանալու է Ունիվերսիադայի ջահը վառելու արարողությունը: Դրանից հետո պետք է մեկնարկի Ունիվերսիադայի կրակի փոխանցավազքի ռուսական փուլը:
«Որոշում է ընդունվել, որ նրանք կմտնեն Պուսան, իսկ Պուսանից կրակը կտեղափոխվի ինքնաթիռով ժամկետից հետ չմնալու համար»,- հեռախոսով ասել է Սավելևը:

Огонь Универсиады-2013 в Казани из-за шторма на пути к Владивостоку придется доставлять самолетом, чтобы успеть в срок, заявил руководитель центра общественных связей Росрыболовства Александр Савельев, передает rsport.ru.
Ранее СМИ сообщили, что парусник “Седов”, на борту которого находится колба с огнем Универсиады-2013, из-за шторма может не успеть к 25 января доставить огонь во Владивосток. На 25 января запланирована доставка огня к спортивному комплексу Дальневосточного федерального университета на острове Русский, где должна состояться церемония зажжения факела Универсиады. После этого должен стартовать российский этап эстафеты огня Универсиады.
“Было принято решение, что они зайдут в Пусан, а из Пусана огонь будет доставлен самолетом, чтобы не срывались сроки и огонь прибыл вовремя”, – сказал Савельев по телефону.
Он отметил, что “ситуация налаживается”. “Они вроде бы вышли из этой полосы, стихли шторма и циклоны, но на подходе к Владивостоку непростая метеорологическая обстановка, поэтому принято такое решение”, – добавил он.