Անչափ լարված էր այս առաջնությունը, միայն վերջին տուրում մենք իմացանք չեմպիոնի անունը: Ավելի քան հինգ ժամ տևեց չեմպիոնական պարտիան, իսկ լեփ- լեցուն Տիգրան Պետրոսյանի անվան շախմատի տունը սրտատրոփ հետևում էր ամեն մի քայլի:Մեր շախմատային գերհզոր երկիրն արդեն 73-րդ տարին է, ինչ կազմակերպում է տղամարդկանց առաջնություն, իսկ կանայք երկրի առաջնություններին մասնակցում էին 68-րդ անգամ:
Չեմպիոնայան մրցավազք մինչև վերջին տուրը.
Առաջնության հենց սկզբից գործող չեմպիոն գրոսմայստեր Տիգրան Պետրոսյանը ցույց տվեց, որ շատ լավ է պատրաստվել այս մրցաշարին և մտադիր է պաշտպանել կոչումն ու կրկին տեղ գտնել Հայաստանի հավաքականի կազմում:
Պետրոսյանը 9 տուրերում չկրեց և ոչ մի պարտություն. նա 5 անգամ հաղթանակ տոնեց մրցակիցների նկատմամբ, իսկ 4 պարտիա էլ ավարտեց ոչ ոքի: Արժե նշել, որ երկու ոչ ոքի նա արել է առաջնության արծաթե մեդալակիր Ավետիք Գրիգորյանի և բրոնզե մեդալակիր Ռոբերտ Հովհաննիսյանի հետ:
Իհարկե, չի կարելի չխոսել Գրիգորյանի մասին: Նա 2010 թվականին արդեն դարձել էր երկրի չեմպիոն, բայց այս տարի ևս շատ մոտ էր այդ պարգևին: Նա վերջին տուրում, եթե կարողանար սպիտակներով առավելության հասնել Պետրոսյանի նկատմամբ, կտիրանար ոսկե մեդալի: Սակայն երկար ու բարդ պարտիայում նա չկարողացավ անլուծելի խնդիրներ առաջարկել մրցակցին, ինչի արդյունքում միավորներ կիսեց նրա հետ ու մնաց երկրորդը:
Կրկին լավ հանդես եկավ Ռոբերտ Հովհաննիսյանը, որը 2011-ի չեմպիոնն է ու հավաքականի կազմում էլ դարձել է աշխարհի թիմային առաջնության ոսկե մեդալակիր:
Հովհաննիսյանը, ինչպես և նախորդ երկու առաջնություններում, մասնակցում էր մեդալների համար մղվող պայքարին: Մի պահ հիշենք 2012 թվականի առաջնությունը: Այն անգամ էլ չեմպիոնի անունը պարզ դարձավ վերջին տուրում և միմյանց հետ մրցեցին այդ տիտղոսի հավակնորդները` Պետրոսյանն ու Հովհաննիսյանը: Այն անգամ էլ Պետրոսյանը ուժեղ գտնվեց ու հաղթեց:
Ի տարբերություն նախորդ առաջնության, այս անգամ Հովհաննիսյանը գրավեց երրորդ տեղը: Ինչևէ, այս երիտասարդ շախմատիստը կրկին ուրախացրեց շախմատասերներին իր գրագետ, կազմակերպված ու նպատակասլաց խաղով:
Այս առաջնությունը նաև աչքի ընկավ նրանով, որ առաջին անգամ մասնակցեց Ստեփանակերտը ներկայացնող միջազգային վարպետ Հովիկ Հայրապետյանը: Ի դեպ, նա բավականին հաջող ելույթ ունեցավ և կարողացավ լրացնել գրոսմայստերի նորմա:
Կանանց մրցաշարի ընդգրկուն աշխարհագրությունը.
Կանանց մրցաշարի աշխարհագրությունն ավելի ընդգրկուն էր` մասնակցում էին Հայաստանի յոթ քաղաքներից և ուկրաինական Խարկովից:
Ի տարբերություն տղամարդկանց պայքարի, այստեղ առաջատարը չկարողացավ պահել իր դիրքերը: Նարինե Գասպարյանը գլխավորում էր մրցաշարային աղյուսակը, սակայն Աննա Հայրապետյանը սկսեց ավելի հավաքված ու հաղթական պարտիաներ անցկացնել, ինչի արդյունքում էլ վաստակեց յոթ միավոր և առաջին անգամ նվաճել ոսկե մեդալը:
Երկրորդ և երրորդ տեղերը կիսեցին Արմինե Բաբայանն ու Նարինե Գասպարյանը, սակայն լրացուցիչ ցուցանիշով արծաթը նվաճեց Բաբայանը:
P.S. Արդեն չորս տարի է, ինչ հետևում ենք Հայաստանի շախմատի առաջությանը և ամեն անգամ համոզվում ենք, որ այն անցնում է անչափ ուժեղ ու հետաքրքիր: Անկախ մեզնից մենք էլ սկսում ենք վերլուծել պարտիաները, առաջարկել մեր տարբերակները, իսկ առաջնության ավարտին ուրախանալ ու տխրել հաղթողների ու պարտվողների հետ:

Чемпионат проходил весьма напряженно, только в последнем туре стало известно имя чемпиона. Более пяти часов длилась чемпионская партия, а зрители, собравшиеся в Доме шахмат, внимательно следили за каждым сделанным ходом.Армения уже в 73-ый раз организует мужской чемпионат страны, а женщины в нем принимают участие в 68-ой раз.
Чемпионский бег до последнего тура
С самого начала чемпионата действующий чемпион Армении, гроссмейстер Тигран Петросян показал, что он очень серьезно подготовился и намерен свое звание и вновь войти в состав сборной Армении.
В 9 турах Петросян не потерпел ни одного поражения, он 5 раз отпраздновал победу над противником, и 4 партии завершил вничью. Стоит отметить, что две партии в ничью были сыграны с серебряным призером чемпионата Аветиком Григоряном и бронзовым призером Робертом Ованнисяном.
Конечно, нельзя не рассказать и о Григоряне. Он в 2010 году завоевал звание чемпиона Армении, в этом году он также сильно приблизился к данной цели. Если бы в последнем туре он достиг преимущества над Тиграном Петросяном, то именно он бы стал золотым призером чемпионата. Однако в долгой и сложной партии он не сумел предложить своему противнику неразрешимую задачу, и в результате стал вторым.
Успешно выступил и Роберт Ованнисян, который в 2011 году завоевал титул чемпиона Армении и в составе сборной стал золотым призером командного чемпионата мира.
Ованнисян, как и в прежних двух чемпионатах, участвовал в битве за медали. Если вспомнить чемпионат 2012 года, то и тогда имя чемпиона стало известно в последнем туре, когда за этот титул боролись два претендента – Тигран Петросян и Роберт Ованнисян. И в тот раз сильнейшим оказался Тигран Петросян, став победителем чемпионата.
В отличие от предыдущего чемпионата, на этот раз Ованнисян занял третье место. Хотя этот молодой шахматист вновь сумел порадовать своих болельщиков своей грамотной, организованной и целеустремленной игрой.
Данный чемпионат отличился и тем, что в нем впервые принял участие международный мастер Овик Айрапетян, представляющий Степанакерт. Кстати, он достаточно успешно выступил и сумел выполнить норму гроссмейстера.
Обширная география женского чемпионата
География женского чемпионата по шахматам была более обширной: в нем принимали участие представительницы 7 городов Армении, а также украинского Харькова.
В отличие от борьбы в мужском чемпионате, здесь лидер не смогла удержать свои позиции. Нарине Гаспарян возглавляла рейтинговую таблицу, однако Анна Айрапетян начала набирать очки и одерживать победы, в результате она завоевала 7 очков и впервые стала обладательницей золотой медали.
Второе и третье места поделили Армине Бабаян и Нарине Гаспарян, однако по дополнительным очкам серебро завоевала Бабаян.
P.S. Вот уже четыре года подряд мы следим за чемпионатами Армении по шахматам и каждый раз убеждаемся, что он проводится весьма интересно и организованно. Независимо от себя, мы сами начинаем анализировать шахматные партии, предлагать свои версии ходов, а также радоваться и грустить вместе с победителями и побежденными.