25 Հունվար 2013 - 07:49 AMT
ՖԻՖԱ-ն խնդրել է էթիկայի հարցերով հանձնաժողովի քննչական պալատի ղեկավար Մայքլ Գարսիային մինչև 2013-ի մարտը հաշվետվություն ներկայացնել կազմակերպությունում կոռուպցիոն սկանդալների գործի մասին, հաղորդում է ԱՊ-ը:
ՖԻՖԱ-ն հանձնարարել է Գարսիային մանրամասն հետազոտել 2001-ին ISL մարքեթինգային ընկերության սնանկությունը և որոշում կայացնել, թե անհրաժեշտ է արդյոք դատական գործ հարուցել մասնակից պաշտոնյաների նկատմամբ:
ՖԻՖԱ-ի նախկին նախագահ Ժոաո Ավելանժին, ով գլխավորել է կազմակերպությունը 1974-1998թթ., և նրա փեսային` ՖԻՖԱ-ի գործկոմի անդամ Ռիկարդո Տեյշեյրային, կասկածում են բազմամիլիոն կաշառքներ վերցնելու մեջ` ISL ընկերությանը ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության խաղերի հեռարձակման իրավունքը տրամադրելու համար:
Գարսիան պետք է հայտարարի իր որոշումը մարտի 20-21-ին, երբ Ցյուրիխում կկայանա գործադիր կոմիտեի նիստը: Ենթադրվում է, որ հետագայում նա կկենտրոնանա 2018-ի և 2022-ի աշխարհի առաջնություններն ընդունող երկրների ընտրության արդարության ստուգումների վրա, որոնք բաժին են ընկել համապատասխանաբար Ռուսաստանին և Քաթարին:

25 Январь 2013 - 06:23 AMT
ФИФА попросила главу следственной палаты комитета ФИФА по этике Майкла Гарсию представить отчет по делу о коррупционных скандалах в организации к марту 2013 года, сообщает АП.
ФИФА поручила Гарсии детально исследовать банкротство маркетинговой компании ISL в 2001 году и вынести решение, необходимо ли заводить судебные дела в отношении причастных чиновников.
Экс-президент ФИФА Жоао Авеланж, возглавлявший организацию в 1974-1998 годах, и его зять — член исполкома ФИФА Рикардо Тейшейра — подозреваются в получении многомиллионных взяток за предоставление компании ISL прав на телетрансляцию матчей чемпионата мира по футболу. В деле также фигурируют имена президента Южноамериканской конфедерации футбола Николаса Леоса и главы Конфедерации футбола Африки Иссы Хаяту, которые предположительно получали “откаты” в 1990-е годы.
Гарсия должен объявить свое решение к 20-21 марта, когда состоится заседание исполнительного комитета ФИФА в Цюрихе. Предполагается, что в дальнейшем он сосредоточится на проверке чистоты выборов хозяев ЧМ-2018 и ЧМ-2022, которые достались соответственно России и Катару.