Հունվարի 27-ը Հոլոքոստի զոհերի հիշատակի միջազգային օրն է: Այդ օրը խորհրդային զորքերն ազատագրեցին Օսվենցիմի համակենտրոնացման ճամբարի կալանավորներին: Այդ օրն ընդունվեց ՄԱԿ ԳՎ կողմից 2005 թվականին՝ Օսվենցիմի ազատագրման օրը: Տարբեր տվյալներով, Օսվենցիմում զոհվել է 1,5-2,2 մլն մարդ:
Հունգարիայում Հիշատակի օրը նշվում է ապրիլի 16-ին: Այդ օրը 1944 թվականին երկրի հրեաներին սկսեցին զանգվածաբար վերաբնակեցնել գետտոյում:
Իսրայելում Աղետի ու հերոսության օրը նշվում է հրեական օրացույցով նիսանի 27-ին՝ Վարշավայի գետտոյում ապստամբության առաջին օրը: Այդ ամսաթիվը համապատասխանում է ապրիլի 7-ից մայիսի 7-ն ընկած որևէ ամսաթվի: Նիսանի 27 առաջարկել էր Իսրայելի առաջին վարչապետ Բեն Գուրիոնը:
Լատվիայում Հոլոքոստի զոհերի հիշատակի օրը նշվում է հուլիսի 4-ին: Այդ օրը 1941թ. հրկիզվեցին Ռիգայի բոլոր սինագոգերը այնտեղ գտնվող հրեաների հետ:
Ռումինիայում Հոլոքոստի զոհերի հիշատակի օրը նշվում է հոկտեմբերի 9-ին: Այդ օրը 1941թ. սկսվել է Բուկովինայի, Մոլդավիայի ու Ռումինիայի հրեաների բռնագաղթը:

27 января, день освобождения советскими войсками узников концлагеря Освенцим (Аушвиц-Биркенау), отмечается как Международный день памяти жертв Холокоста, который был установлен Генеральной ассамблеей Организации Объединенных Наций в 2005 году – в 60-ю годовщину освобождения узников Освенцима. Принятая ООН резолюция № 60/7 осуждает отрицание Холокоста и призывает все страны чтить память жертв Катастрофы. По разным данным, в Освенциме погибли от 1,5 до 2,2 миллиона человек.
В Венгрии День памяти отмечается 16 апреля. В этот день в 1944 году евреев страны начали массово переселять в гетто.
В Израиле День Катастрофы и Героизма (Йом Ха-Шоа) отмечается по еврейскому календарю 27 нисана, день начала восстания в Варшавском гетто. В григорианском календаре эта дата может соответствовать промежутку между 7 апреля и 7 мая. Дата 27 нисана была предложена первым премьер-министром Израиля Давидом Бен Гурионом.
В Латвии День памяти жертв Холокоста отмечается 4 июля. В этот день в 1941 году были сожжены все рижские синагоги с находившимися внутри евреями.
В Румынии День памяти жертв Холокоста отмечается 9 октября. В этот день в 1941 году началась депортация евреев Буковины, Молдавии и Румынии в концлагеря и гетто Транснистрии.