Ելնելով ներքաղաքական իրավիճակի համատեքստից ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Ադրբեջանում, հազիվ թե ընտրությունների տարում ինչ-որ կտրուկ շարժումներ լինեն ղարաբաղյան կարգավորման տեսակետից, հայտարարել է «Հյուսիս-Հարավ» քաղաքագիտական կենտրոնի գործադիր տնօրեն, ռուսաստանցի քաղաքագետ Ալեքսեյ Վլասովը: Ըստ նրա, պաշտոնական Երևանն ու Բաքուն հազիվ թե դրան գնան:
Նա հավելել է, որ Հայաստանում բավականին բարդ սոցիալ-տնտեսական իրավիճակ է և դա որոշակի խնդիրներ է առաջացնում: «Եվ այս 2013 թվականը դադարի տարի կլինի ղարաբաղյան կարգավորման առումով: Միայն 2014թ. կվերսկսվի առավել ակտիվ բանակցային գործընթացը»,-ասել է Ալեքսեյ Վլասովը, հայտնում է Aze.az-ը:

Исходя из внутриполитического контекста развития ситуации и в Армении, и в Азербайджане, в год выборов какие-то резкие движения с точки зрения урегулирования карабахского конфликта вряд ли будут, заявил исполнительный директор политологического центра «Север-Юг», российский политолог Алексей Власов. По его словам, вряд ли на это пойдут официальные Ереван и Баку.
Тем более, добавил он, что в Армении достаточно сложная социально-экономическая ситуация, и это также добавляет определенные проблемы. “И нынешний, 2013 год – это год паузы в урегулировании конфликта, в процессе диалога, ведущего к урегулированию карабахского конфликта. Только с 2014 года наметится возобновление более активного диалогового процесса”, – сказал Алексей Власов, передает Aze.az.