26 Հունվար 2013 - 09:48 AMT
Մեխիկոյի կենտրոնական փողոցի զբոսայգում տեղակայված Ադրբեջանի նախկին նախագահ Հեյդար Ալիևի հուշարձանը այս գիշեր տեղափոխվել է այլ վայր քաղաքի սահմաններում
Ալիևի հուշարձանը տեղադրվել էր 2012թ. օգոստոսին Բարեկամության զբոսայգում, այն կանգնեցվել է ադրբեջանական կողմի միջոցներով: Ինչպես ավելի վաղ հայտարարել էր քաղաքապետ Միգել Անխել Մանսերան, հուշարձանը կտեղափովի Մեխիկոյի քաղաքապետարանի միջոցներով: Տեղափոխման պաշտոնական պատճառ է նշվում քաղաքաշինական նորմերի խախտումը:
Տեղափոխման աշխատանքների ժամանակ վայրը հսկում էին 200 ոստիկաններ, փակ էր երթևեկությունը մի շարք հարակից փողոցներով:
Պաշտոնական տեղեկություններ այն մասին, թե ուր է տեղափոխվում Ալիևի հուշարձանը, դեռ չկա: Սակայն, ավելի վաղ Մեքսիկայում Ադրբեջանի դեսպան Իլգար Մուխտարովը հայտնել էր «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությանը, որ կառավարության հետ նախնական պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել այն մասին, որ քաղաքի սահմանում Ադրբեջանին շենք կտրամադրվի մշակութային կենտրոն բացելու համար, ուր էլ կտեղափոխվի հուշարձանը, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
Մեխիկոյի քաղաքապետ Միգել Անխել Մանսերան հայտարարել էր, որ քաղաքային իշխանությունները քաղաքի կենտրոնից կտեղափոխեն Ադրբեջանի նախկին նախագահ Հեյդար Ալիևի հուշարձանը: Հունվարի կեսին Մեքսիկայի դաշնային վարչական դատարանը մերժել է ադրբեջանական դեսպանատան բողոքը, որը փորձում էր հասնել նրան, որպեսզի Հեյդար Ալիևի հուշարձանը չապամոնտաժվի: Այս մասին գրում է Cronica-ն:
Հուշարձանը նախորդ ամռանը տեղադրվել է Մեխիկոյի կենտրոնական պուրակում: Ընդ որում, հաղորդվում է, որ ադրբեջանական կողմը պուրակի վերակառուցման համար ներդրել է 5 մլն դոլար:
Մեքսիկական իշխանությունների՝ Ադրբեջանի երրորդ նախագահի հուշարձանի տեղադրման որոշումը քննադատվել է իրավապաշտպանների կողմից:
Ինչպես հաղորդում է Բի-բի-սին, նոյեմբերի վերջին փորձագիտական հնաձնաժողովը խորհուրդ է տվել քաղաքային իշխանություններին Հեյդար Ալիևի հուշարձանը կենտրոնական պուրակից տեղափոխել մեկ այլ վայր: Փորձագետները եկել են այն եզրակացության, որ հուշարձանը ներդաշնակ չէ Մահաթմա Գանդիի, Աբրահամ Լինքոլնի և Մեքսիկայի ազգային հերոսների հուշարձանների հետ: Քաղաքային իշխանություններն առայժմ վերջնական որոշում չեն կայացարել:
Ինչպես փոխանցում է ABC.az-ը, ադրբեջանական դեսպանատունը դեմ է հանդես եկել Ալիևի հուշարձանի ապամոնտաժմանը: «Եթե հուշարձանը հեռացվի, ապա դա անկասկած կհանգեցնի Մեքսիկայի և Ադրբեջանի հարաբերությունների վատացմանը, ներդրումներ չեն իրականացվի և ծայրահեղ դեպքում դեսպանատունը կփակվի»,-նախազգուշացրել է Ադրբեջանի դեսպան Իլգար Մուխտարովը:
Շրջանային դատարանը 2012թ նոյեմբերին, դիտարկելով հուշարձանի ապամոնտաժումն արգելող հայցը, որոշում է կայացրել մերժել այն: Նմանատիպ որոշում է կայացրել նաև Դաշնային վարչական դատարանը հունվարի 9-ին:

Памятник экс-президенту Азербайджана Гейдару Алиеву, расположенный в парковой зоне центральной улицы Мехико, перемещен в ночь на субботу в другое место в черте города.
Монумент Алиеву был установлен в Парке Дружбы в августе 2012 года, он создан на деньги азербайджанской стороны. Как сообщил ранее мэр города Мигель Анхель Мансера, за перемещение монумента заплатит бюджет Мехико. Официальной причиной для переноса монумента в переговорах с азербайджанской стороной власти города назвали имеющее место нарушение градостроительных норм.
К охране места, где производился демонтаж памятника и его погрузка на платформу для перевозки, были привлечены, по меньшей мере, 200 полицейских. На время работ было закрыто движение автомобилей по ряду прилегающих улиц.
Официальной информации о том, куда перевозится памятник Алиеву, пока нет. Однако ранее посол Азербайджана в Мексике Ильгар Мухтаров сообщил РИА Новости, что с правительством города достигнуты предварительные договоренности о передаче азербайджанской стороне здания в черте города для открытия культурного центра Азербайджана, куда и будет перемещен памятник, передает РИА Новости.
В середине января Мексиканский федеральный административный суд отклонил жалобу азербайджанского посольства, пытавшегося добиться запрета на возможный демонтаж памятника Гейдару Алиеву, который был установлен в центральном парке Мехико минувшим летом. Сообщалось при этом, что азербайджанская сторона вложила в реконструкцию парка около пяти миллионов долларов.
Решение местных властей об установке памятника третьему президенту Азербайджана стало предметом критики, в частности, со стороны правозащитников. Критику поддержал и представитель правительства, заявивший, что "памятник диктатору не делает чести Мехико".
В конце ноября экспертная комиссия рекомендовала городским властям перенести памятник Гейдару Алиеву из центрального парка в другое место. Эксперты пришли к выводу, что скульптура дисгармонирует с соседними памятниками Махатме Ганди, Аврааму Линкольну и национальным героям Мексики.
Азербайджанское посольство выступило против попыток демонтировать памятник Алиеву. В дипломатической миссии заявили, что памятник был установлен в парке по соглашению между местными властями и азербайджанским посольством и что это соглашение должно соблюдаться. "Если памятник будет убран, то это, несомненно, приведёт к резкому ухудшению отношений между Азербайджаном и Мексикой, в том числе не будут осуществлены инвестиции, а самая крайняя мера – это закрытие посольства", – предупредил посол Азербайджана Ильгар Мухтаров.
Посольство обратилось в районный суд с просьбой запретить демонтаж памятника. Районный суд, рассмотрев эту просьбу в ноябре 2012 года, ответил отказом. Федеральный административный суд 9 января вынес аналогичное решение. Рассмотрев дело, суд пришел к выводу, что решать судьбу памятника, установленного в соответствии с вышеупомянутым соглашением, он не может.