28 Հունվար 2013 - 14:16 AMT
Հունվարի 28-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը, Ժակ Ֆորը և Յան Քելլին Փարիզում հանդիպել են Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանի ու Էլմար Մամեդյարովի հետ: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը:
Համանախագահները երկու երկրների ԱԳ նախարարների հետ քննարկել են ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ գործընթացի առաջ մղման վերաբերյալ աշխատանքային առաջարկները, որոնք ներկայացվել են կողմերին 2012թ. հոկտեմբերին: Կարծիքներ են փոխանակվել կողմերի միջև վստահության ամրապնդման վերաբերյալ:
Միջնորդները, անդրադառնալով իրենց նախորդ հայտարարություններին, Նալբանդյանի ու Մամեդյարովի հետ քննարկել են Ստեփանակերտի օդանավակայանի շահագործման հարցը:
Հանդիպման մասնակիցները կարևորել են ԵԱՀԿ ՄԽ որպես բանակցությունների հիմնական ձևաչափ: Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարները հաստատել են, որ կողմ են խնդրի խաղաղ կարգավորմանը և վճռական են շարունակելու բանակցությունները: Մասնակիցները պայմանավորվածության են հասել շարունակելու բանակցություններն առաջիկա շաբաթներին:

28 января сопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов, Жак Фор и Ян Келли встретились в Париже с министрами иностранных дел Армении и Азербайджана Эдвардом Налбандяном и Эльмаром Мамедъяровым. Во встрече также принял участие личный представитель действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик.
Сопредседатели обсудили с главами МИД двух стран рабочие предложения по продвижению процесса мирного урегулирования карабахского конфликта, которые были представлены сторонам в октябре 2012 года. Также состоялся обмен мнениями относительно возможных мер по укреплению доверия между сторонами.
Посредники, ссылаясь на свои прежние заявления, обсудили с Налбандяном и Мамедъяровым вопрос эксплуатации Степанакертского аэропорта.
Участники встречи подчеркнули важность Минской группы ОБСЕ как основного формата переговоров по карабахскому урегулированию. Главы МИД Армении и Азербайджана подтвердили поддержку мирного решения конфликта и свою решимость продолжать переговоры. Участники встречи достигли договоренности о продолжении переговоров в ближайшие недели.