Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ Վարդան Մինասյանը PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց, որ առաջիկա հավաքի ժամանակ իրենք աշխատելու են լուծել մի շարք խնդիրներ:
«Թիմը վաղուց չի հավաքվել, և սա լավ հնարավորություն է ընտրական խաղերից առաջ միմյանց հետ խաղալու և շփվելու: Բացի այդ, մենք ունենք հենակետային կիսապաշտպանի խնդիր և այս հավաքի ժամանակ կտեսնենք, թե ինչպես պետք է լուծենք այս խնդիրը: Կա նաև մեկ այլ խնդիր` Չեխիայի խաղին որակազրկման պատճառով չեն մասնակցի երկու ֆուտբոլիստներ, իսկ երկուսն էլ վնասվածքներ ունեն»,- ասաց Մինասյանը:
Մարզչական կազմը թիմ է հրավիրել չորս նոր ֆուտբոլիստի, որոնք, ըստ Մինասյանի, կփորձարկվեն Լյուքսեմբուրգի հետ ընկերական խաղի ժամանակ:
«Ես անձամբ ծանոթ եմ Նորայր Ասլանյանին, իսկ Արտյոմ Խաչատուրովի և Միխայիլ Մարկոսովի հետ մոտիկից կծանոթանամ հավաքի ժամանակ: Ինչպես գիտեք, ինձ համար կարևոր են ոչ միայն ֆուտբոլիստի խաղային որակները, թիմում շատ կարևոր է մարդկային լավ հարաբերությունը»,- ավելացրեց գլխավոր մարզիչը:
Հայաստանի հավաքականն այս տարվա աշխարհի առաջնության ընտրական առաջին խաղում, որը կկայանա մարտի 26-ին Հայաստանում, կհանդիպի Չեխիայի ընտրանուն: Մինասյանն ընդգծեց, որ այդ խաղը բեկումնային կլինի. «Հաղթանակի ձգտումը, նվիրվածությունը և երկրի համար հաղթանակի հասնելը միշտ կա մեր տղաների մոտ, կարծում եմ այս տարին ավելի հաջող կդասավորվի»:
Իսկ արդեն փետրվարի 3-ին Հայաստանի հավաքականը կմեկնի ֆրանսիական Վալանս քաղաք, որտեղ երկու օր անց «Ժորժ Պոմպիդու» մարզադաշտում, Երևանի ժամանակով ժամը 22:45-ին, կհանդիպի Լյուքսեմբուրգի ընտրանուն:

Главный тренер национальной сборной Армении Вардан Минасян в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net отметил, что во время ближайшего первого сбора они попытаются решить ряд проблем.
“Команда давно не собиралась вместе, и это хорошая возможность до отборочного матча встретиться, поиграть, пообщаться. Кроме того, у нас есть проблема опорного полузащитника, и в ходе этого сбора мы увидим, как можно решить данную задачу. Есть и другая проблема: два спортсмена из-за дисквалификации не примут участия в матче с Чехией, еще у двоих травмы”, – сказал Минасян.
Тренерский состав пригласил в команду четырех новых футболистов, которые, по словам Минасяна, пройдут испытание в ходе товарищеской встречи со сборной Люксембурга. “С Норайром Асланяном я знаком лично, а с Артемом Хачатуровым и Михаилом Маркосовым я познакомлюсь во время сбора. Как вы знаете, для меня важны не только игровые качества футболиста, внутри команды не менее важны нормальные человеческие взаимоотношения”, – добавил главный тренер.
Сборная Армении на первой отборочной встрече чемпионата мира этого года, которая состоится 26 марта в Армении, встретится с командой Чехии. Вардан Минасян подчеркнул, что эта встреча будет переломной: “Стремление к победе, преданность, все это есть у наших парней, думаю, в этом году все сложится очень успешно”.
А 3 февраля сборная Армении отбудет во французский Валанс, где, два дня спустя, на стадионе “Жорж Помпиду” в 22:45 часов по ереванскому времени встретится со сборной Люксембурга.