«Կապված ադրբեջանական ԶԼՄ-ների հիսթերիայի հետ` ստիպված եմ ևս մեկ անգամ հայտարարել, որ, ցավոք, Հայաստանում եղած ժամանակ Բիձինա Իվանիշվիլիի հետ հանդիպում չեմ ունեցել: Չեմ թաքցնում, որ ՀԿ-ը մեծ հույսեր է կապում «Վրացական երազանքի» հաղթանակի հետ, որը հնարավորություն է տալիս վրաց ժողովրդին հաղթահարելու ազգամիջյան խնդիրները, որոնք արհեստականորեն ստեղծվել են Միախաիլ Սահակաշվիլիի ռեժիմի կողմից»,-ասվում է «Ռուսաստանի ջավախահայություն» հասարակական կազմակերպության նախագահ Աղասի Արաբյանի հայտարարությունում:
Նրա կարծիքով, Վրաստանի վարչապետի` Երևան կատարած այցի նկատմամբ Բաքվի ոչ ադեկվատ արձագանքի հիմքում Իլհամ Ալիևի և Միխայիլ Սահակաշվիլիի` արդեն բոլորին հայտնի կոմերցիոն «բարեկամությունն» է: Այդ մասին վաղուց գրում են ադրբեջանական ընդդիմադիր ԶԼՄ-ները:
«Ադրբեջանը, փաստացի, պաշտպանում է պատերազմ սկսած և բանտերում սեփական ժողովրդին տանջող բռնապետին: Բաքուն հրաժարվում է գիտակցել, որ Միխայիլ Սահակաշվիլիի ռեժիմի վերջը եկել է, որ տապալվում են Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև միջանցքը թյուրքերով բնակցնելու ծրագրերը»,-ընդգծել է Արաբյանը:

«В связи с истерией азербайджанских СМИ вынужден еще раз заявить, что к моему величайшему сожалению в период пребывания в Армении встречи с господином Бидзиной Иванишвили у меня не было. Не скрываю, что наша общественная организация связывает большие надежды с победой “Грузинской мечты”, которая дает возможность всему народу Грузии преодолеть межнациональные проблемы, искусственно создаваемые преступным режимом Михаила Саакашвили», – говорится в заявлении президента общественной организации “Джавахкская диаспора России» Агаси Арабяна.
По его мнению, неадекватная реакция Баку на визит премьер-министра Грузии в Ереван лежит в плоскости уже всем известных фактов коммерческой “дружбы” Ильхама Алиева и Михаила Саакашвили. Об этом давно пишут оппозиционные азербайджанские СМИ.
«Фактически Азербайджан через контрабанду ГСМ содержал и до сих пор содержит развязавшего войну тирана, пытающего в тюрьмах свой народ. Баку отказывается осознавать, что режиму Михаила Саакашвили пришел конец, что рушатся планы заселить коридор между Турцией и Азербайджаном тюрками вместо автохтонных народов», – подчеркнул Арабян.