Ելիսեյան պալատում դեռ չգիտեն Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը ապրիլի 24-ին Հայաստան կժամանի, թե՝ ոչ: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին են հայտնել Ֆրանսիայի նախագահի մամուլի ծառայությունից: Եթե նման այց նախատեսվի, այդ մասին տեղեկությունը կտարածվի հաղորդագրության տեսքով, ասել են ծառայության աշխատակիցները:
Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի արտասահմանյան այցերի օրակարգը չի ներառում ուղևորություն Հայաստան ապրիլի 24-ին, ասել է Թուրքիայում Ֆրանսիայի դեսպան Լորան Բիլին: «Որքան գիտեմ, նման ծրագրեր նա չունի: Ինձ համար դա անակնկալ էր», – ասել է դիվանագետը, հայտնում է Hürriyet DailyNews-ը:
Ավելի վաղ Hürriyet Dailyթերթը հայտնել էր, որ ըստ Ելիսեյան պալատի աղբյուրների՝ Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը պատրաստում է ապրիլի 24-ին` Մեծ եղեռնի օրը, Հայաստան այցելել:
Ըստ թերթի, 2014-ին նախատեսված ՏԻՄ ընտրություններից առաջ Օլանդի այդ այցը Ֆրանսիայի հայ համայնքին ուղղված որոշակի «մեսիջ» պետք է դառնար` կապված Հայոց ցեղասպանության հետ:
Բացի այդ, նշվում էր նաև, որ Ֆրանսուա Օլանդը չի պատրաստվում Ֆրանսիայի Սենատի օրակարգում ընդգրկել Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագիծը “տեխնիկական բարդությունների” պատճառով:
2012 թ. hունվարի 23-ին Ֆրանսիայի Սենատը կողմ էր քվեարկել ցեղասպանությունների, այդ թվում` Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող օրինագծին: 2011թ. դեկտեմբերի 22-ին օրինագիծն ընդունվել էր Ֆրանսիայի Ազգային ժողովում: Օրինագծի հեղինակը պատգամավոր Վալերի Բուայեն էր: Օրինագիծը ժխտման համար նախատեսում էր 1 տարվա ազատազրկում և 45 հազ. եվրոյի չափով տուգանք:
Փարիզում 2012 թ.-ի նոյեմբերի 12-ին ՀՀ նախագահի հետ կայացած հանդիպմանը Օլանդը հասատել էր, որ Ֆրանսիայում օրինագիծը կընդունվի:

В Елисейском дворце пока не располагают информацией о возможном визите президента Франции Франсуа Олланда в Армению 24 апреля. Об этом корреспонденту PanARMENIAN.Net сообщили в пресс-службе главы французского государства. Как отметили в пресс-службе, если подобный визит будет запланирован, то информация об этом будет распространена посредством пресс-релиза.
Накануне посол Франции в Турции Лорен Били заявил, что повестка зарубежных визитов Франсуа Олланда не включает поездку в Армению 24 апреля.
Ранее турецкая газета Hürriyet со ссылкой на источники в Елисейском дворце сообщила, что Франсуа Олланд собирается посетить Армению 24 апреля – в День памяти жертв Геноцида армян. Французский президент принял приглашение президента Армении Сержа Саргсяна посетить Ереван.
Согласно газете, визит Олланда станет своеобразным связанным с вопросом Геноцида мессиджем армянской общине Франции накануне выборов в органы местного самоуправления в стране, запланированных на 2014 год.
Вместе с тем сообщается, что Франсуа Олланд не намерен вносить в Сенат Франции законопроект о криминализации отрицания Геноцида армян из-за «технических сложностей».
23 января 2012 года Сенат Франции проголосовал за законопроект о криминальной ответственности за отрицание Геноцида армян, принятый нижней палатой 22 декабря 2011 года.
На встрече с президентом Армении Сержем Саргсяном в Париже 12 ноября 2012 года Франсуа Олланд подтвердил, что закон о криминализации отрицания Геноцида армян будет принят во Франции.