2 Փետրվար 2013 - 07:36 AMT
Անկախ նրանից կկայանան նախագահական ընտրությունները նախանշված օրը՝ փետրվարի 18-ին, թե կհետաձգվեն, ICES կենտրոնի դիտորդական առաքելությունը սկսում է Հայաստանի նախագահի ընտրությունների նախընտրական շրջանի պլանավորված դիտարկումը:
ICES փորձագետները շոկի մեջ են ՀՀ նախագահի թեկնածու, ԱԻՄ նախագահ Պարույր Հայրիկյանի դեմ մահափորձից: «Ցանկանում ենք նրան շուտափույթ ապաքինում և կոչ ենք անում իրավապահ մարմիններին օպերատիվ հետաքննություն անցկացնել ու բացահայտել այն ուժերին, որոնք կանգնած են այդ գործողության ետևում»: Այդ մասին PanARMENIAN.Net ին էր հայտարարել Ընտրական համակարգերի միջազգային փորձագիտական կենտրոնի նախագահ Ալեքսանդր Ցինկերը: «Հիմա կարևոր է չշտապել գնահատականների առումով ու չսրել լարվածությունն երկրում»,-ասել է նա:
Անկախ նրանից, թե ինչ որոշում կկայացվի, ICES-ը սկսում է ՀՀ նախագահի ընտրությունների նախապատրաստման ու անցկացման նախատեսված դիտարկումը:
Երկարաժամկետ դիտորդների խմբում, որն աշխատանքը կսկսի փետրվարի 3-ին, 8 փորձագետ կա: Խումբը մտադիր է հանդիպել թեկնածուների, խորհրդարանական խմբակցությունների ղեկավարների, կենտրոնական և տարածաշրջանային ընտրատարածքային հանձնաժողովների անդամների, հայկական ԶԼՄ ներկայացուցիչների հետ: Այդ աշխատանքի արդյունքում խումբը կներկայացնի միջանկյալ զեկույց:
Եթե ընտրությունները չհետաձգվեն, կարճաժամկետ դիտորդների հիմնական խումբը Հայաստան կժամանի փետրվարի 14-ին: Քվեարկության օրը բոլոր դիտորդները կլինեն Հայաստանի քաղաքներում՝ նպատակ ունենալով հետևել քվեարկության ընթացքին առավելագույնս թվով բնակավայրերում:

2 Февраль 2013 - 07:17 AMT
Несмотря ни на что, ICES начинает запланированный мониторинг процесса подготовки к выборам президента Армении
Независимо от того, будут ли перенесены выборы, или они состоятся в срок, 18 февраля, наблюдательская миссия центра ICES начинает запланированный мониторинг процесса подготовки и проведения выборов президента Армении – 2013.
Эксперты ICES шокированы покушением на кандидата в президенты Армении, руководителя объединения «Национальное самоопределение» Паруйра Айрикяна, желают ему скорейшего выздоровления и призывают следственные органы оперативно провести расследование и выявить силы, которые стоят за этим противоправным действием.
В группу долгосрочных наблюдателей, которая начнет работу 3 февраля 2013 года, вошли 8 экспертов. Группа планирует организовать встречи с кандидатами в президенты, руководителями парламентских фракций, членами центральной и окружных избирательных комиссий, представителями армянских СМИ. По итогам работы этой группы миссия ICES планирует представить на очередной пресс-конференции второй промежуточный отчет.
Если выборы не будут перенесены на более поздний срок, основная группа краткосрочных наблюдателей за процессом голосования, подсчета голосов и подведения итогов выборов, прибудет в Армению 14 февраля. В день голосования все наблюдатели миссии будут распределены по городам Армении, с целью организации наблюдения за максимальным количеством территориальных избирательных участков.
35 экспертов мисси ICES, представляют 10 стран Евросоюза, США и Израиля. В составе миссии сформированы три функциональные группы: «политическая», куда вошли депутаты Европарламента и национальных парламентов, политологи; «юридическая» – юристы и бывшие дипломаты; «СМИ» – политические обозреватели и представители СМИ. Во главе миссии, президент ICES, депутат Кнессета XV созыва Александр Цинкер.