4 Փետրվար 2013 - 08:12 AMT
ՀՀ նախագահ. Ռուսաստանի ներկայությունը Ղարաբաղի շուրջ բանակցային ձևաչափում շատ տաք գլուխներ է սառեցնում
Ռուսաստանը ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման կարևորագույն միջնորդներից է Ֆրանսիայի և ԱՄՆ հետ միասին, հայտարարել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը «Կոմերսանտ» թերթին տված հարցազրույցում: Ըստ նրա, միայն ռուսական միջնորդության շնորհիվ հաջողվեց զինադադար կքել 1994 թվականին:
Ինչպես նշել է ՀՀ նախագահը, լուրջ հույսեր էին կապված ռուսական վերջին միջնորդությունների հետ: «Սակայն, ավաղ, Ադրբեջանն արգելակեց այդ գործընթացը՝ մշտապես նոր ուղղումներ ու փոփոխություններ առաջարկելով արդեն գործնականում համաձայնեցված փաստաթղթի համար: Ես շնորհակալ եմ Ռուսաստանի բարձրագույն ղեկավարությանը հակամարտության լուծման որոնումներին հետևողական և անձնական մասնակցության համար: Վստահ եմ, որ Ռուսաստանի ներկայությունը միայն Ղարաբաղի շուրջ բանակցային ձևաչափում շատ տաք գլուխներ է սառեցնում»,-ասել Սերժ Սարգսյանը:

4 Февраль 2013 - 07:53 AMT
Глава РА: Присутствие руководства России в переговорных форматах по Карабаху охлаждает многие горячие головы
Россия — важнейший посредник в урегулировании карабахского конфликта наряду с Францией и США, заявил в интервью газете “Коммерсант” президент Армении Серж Саргсян. По его словам, только благодаря российскому посредничеству удалось заключить в 1994 году перемирие.
Как отметил глава армянского государства, серьезные надежды были связаны с недавним российским посредничеством на высшем уровне. “Но, увы, Азербайджан торпедировал этот процесс, постоянно выступая с новыми поправками и изменениями к уже практически согласованному документу. Я благодарен высшему руководству России за последовательное и личное участие в поиске путей решения конфликта. Убежден, что одно его присутствие в переговорных форматах значительно охлаждает многие горячие головы”, – сказал Серж Саргсян.